Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Krásná a nemilosrdná: Královna módy Coco Chanel by oslavila 136. narozeniny

+ Další 3 fotografie
výročí
Obyčejná dívka bez vzdělání a zázemí. Taková byla Coco Chanel, která by dnes slavila své 136. narozeniny. Ke slávě a vysoké společenské pozici jí dopomohla role milenky, zatímco ona pomáhala mužům uspokojovat jejich touhy, oni ji, občas i nevědomky, protěžovali mezi smetánku. I díky tomu se Coco stala největší legendou módního průmyslu. Až na temné dětství a smutné stáří byl její život téměř pohádkový.

Coco Chanel, rozená Gabrielle Chanel se narodiila ve Francii roku 1883. Byla druhou dcerou podomního obchodníka Alberta Chanela a jeho družky Jeanne Devolle. Celkem měla 4 sourozence, sestry, Julii a Antoinettu, a bratry, Alphonse a Luciana. Když jí v roce 1895 zemřela matka, byla společně s nimi otcem umístěna do klášterního sirotčince v Aubazine a následně byla přijata do klášterní školy.

Bylo jí 20 let, když začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy. Stala se neobyčejně dobrou švadlenou, její výplata však nebyla dostačující a tak si začala přivydělávat zpěvem v nočních podnicích ve městech Moulins a Vichy. Právě jako barová zpěvačka získala přezdívku Coco, která jí už do smrti zůstala.

Na počátku 20. století se Coco seznámila se synem z průmyslnické rodiny a chovatelem koní Etiennem Balsanem. S ním navázala milenecký vztah, díky kterému se začala dostávat do vyšší společnosti. Mladou dívku Balsan naučil stolovat, jezdit na koni, oblékat se, jíst mořské plody a konverzovat. Její divoká osobnost se ale pod rouškou etikety neschovala a když se na večírcích objevovala v oblečení, které si sama vyráběla a které bylo považováno za výstřelky, všichni se dobře bavili. Pro její úsměv a krásu jí byly odpuštěny mnohé společenské prohřešky.

Když Balsan začal vidět Coco jako finanční přítěž, které by musel sponzorovat byznys a platit její daně, rozešel se s ní. To, co se jevilo jako špatná událost, přineslo budoucí módní ikoně obrovské štěstí ve formě skutečné lásky. Poznala totiž Arthura Capela, který respektoval její touhu po rovnocennosti žen a mužů a podporoval její ambice. Proto spojil své jméno s její firmou Chanel.

Coco se stala průkopnicí nejen ve světě módy, ale porušovala i všechna pravidla, která byla v tehdejší společnosti ženám nastavena. Ostříhala si dlouhé vlasy, kouřila na veřejnosti, jezdila rozkročmo na koni a šila si šaty a vyráběla doplňky, které byly tehdy považovány za krajně nevhodné. Už v roce 2016 jeden z jejích modelů otiskl magazín Harper’s Bazaar a ona sama je nadřízenou více než 600 pracovnic. Vše, co do ní Capel investoval, mu vrátila do poslední koruny.

Arthur Capel, její největší láska, zemřel při automobilové nehodě 22. prosince 1919. Coco Chanel se nikdy neprovdala, jejím životem však prošla ještě dlouhá řada mužů. S výjimkou jediného butiku Coco po vypuknutí 2. světové války uzavřela všechny své salony. Válku prožila s německým důstojníkem Hansem Güntherem von Dincklagem, kvůli čemuž byla podezřelá ze spolupráce z nacisty a musela prchnout do Švýcarska.

Zpět do Paříže se královna módy vrátila v roce 1954. Znovu otevřela své dílny a butiky a pokračovala v určování módních trendů. Zbytek svého života zasvětila práci, které se věnovala 6 dní v týdnu. Ve stáří byla Coco velmi osamělá a nakonec tento svět opustila 10. ledna 1971 v soukromém apartmá pařížského hotelu Ritz ve věku 88 let.

Mohlo by vás zajímat

Další články