Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Královna kostýmků a elegance: Proč Alžběta II. narozeniny pravidelně přesouvá?

Královna Alžběta.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 13 fotografií
Galerie

Královna Alžběta II. (95) dnes slaví narozeniny. Svoje narozeniny ale pravidelně odkládá na jiný den. Co za tím stojí? Podívejte se také do naší fotogalerie na královninu nekonečnou sbírku pestrobarevných kostýmků a kloboučků.

Královna slaví dvakrát

Královna Alžběta II. se narodila 21. dubna, své narozeniny ale oficiálně slaví až 12. června. Spoustě lidem ještě ale vrtá hlavou, proč má panovnice narozeniny dvoje. Odpověď je poměrně jednoduchá. Královna slaví jak v dubnu, tak i v létě. Svoje skutečné narozeniny slaví královna v soukromí, ty oficiální jsou určeny spíše pro veřejnost. Co za tím stojí?

Důvod je jednoduchý

Tradice zdvojených narozenin není v Británii žádnou novinkou. Sahá totiž až do roku 1748. Král Jiří II. se tehdy rozhodl změnit datum oslav svých narozenin, protože připadaly na podzim. A za nevhodného počasí by královské radovánky zrovna nevynikly. Proto celou událost přesunul raději na léto, kdy už mohly velkolepé přehlídky probíhat.

Oslavy komplikuje koronavirus i smutek

Stejného principu využívá v deštivé Anglii i královna Alžběta II. Vojenská paráda, během které regimenty vojáků nesou vlajky, bude tento rok zrušena. Celou událost totiž komplikuje koronavirus. Celá rodina navíc truchlí kvůli smrti prince Philipa (†99). Oslava bude tedy letos jenom maličká.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy