Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Královna dostihů Sixteen: Zasloužila by si krásný pohřeb, ale musí do kafilerie, truchlí majitel

Královna dostihů Sixteen: Zasloužila by si krásný pohřeb, ale musí do kafilerie, truchlí majitel
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Tragický konec
Klisna Sixteen byla jedním z nejlepších koní, které kdy Josef Váňa starší trénoval. Jeho drsný trénink vydržela dvanáct let a za tu dobu se stala absolutní legendou dostihů. Dvakrát opanovala Velkou pardubickou, jednou dokonce v druhém nejrychlejším čase. Ani to jí ale v Česku nezaručilo důstojný pohřeb poté, co ve dvaceti letech zemřela. Jak řekl pro eXtra.cz zdrcený majitel Jaroslav Bouček, tělo klisny musí podle zákonů do kafilerie.

"Byla naprosto výjimečná hned z několika důvodů. Když jsem jí přivedl v šesti měsících z Francie, tak ihned nastoupila do tvrdého tréninku Josefa Váni a vydržela tam až do svých 12 let. Takovou dobu to nevydrželo ani mnoho hřebců a valachů. Měla výjimečný charakter a hlavně opravdu velké srdce. Byla to bojovnice," uvedl filmový producent a majitel klisny Sixteen Jaroslav Bouček.

Ten je ze smrti slavného dostihového koně zdrcený. "Vnímám to jako smrt někoho blízkého v rodině. Žila u nás dvacet let, za tu dobu si k ní člověk vypěstuje nějaký vztah." vysvětlil Bouček, že pro něj byla Sixteen jako člen rodiny.

Zajela druhý nejrychlejší čas historie

Klisna za 12 let dostihové kariéry sesbírala spoustu úspěchů. V roce 2007 vyhrála s žokejem Dušanem Andrésem Velkou pardubickou, kterou opanovala i o rok později s Josefem Bartošem. Tehdy cílem projela jako druhá, Amant Gris ale byl diskvalifikován za neobjetí otočného bodu. Její čas 8:58,99, který ten rok na Pardubické zajela, je dosud druhý nejrychlejší v historii. "Je to jednoznačně nejúspěšnější klisna, navíc byla třikrát druhá a jednou třetí. Její výsledky mluví za vše" vzpomíná majitel.

Sixteen tak byla legendou, která by si zasloužila důstojný pohřeb. To ale české zákazy neumožňují. "Bohužel to určitě nejde, musí tak odejít velmi smutnou cestou přes kafilérku. Moc mě to mrzí, protože ona by si to zasloužila." řekl zničeně Bouček, pro kterého je takový osud koně, kterého bral jako člena rodiny, pořádnou ránou.

Plánuje rozloučení

Bouček tak alespoň plánuje udělat na její počest rozloučení i s jejími žokeji a trenéry. "Nejspíš to bude u Josefa Váni spolu s Dušanem Andrésem a Josefem Bartošem, se kterýma jezdila a celý život trénovala. Takže nějaké posezení u skleničky na její počest uděláme," nastínil Bouček.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy