Královna Alžběta II., celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, se narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.). Nikdo nečekal, že právě ona usedne na panovnický trůn – nebyla totiž v přímé nástupnické linii. Když se její strýc Edward II. zamiloval do rozvedené Američanky Walliss Simpsonové, vzdal se koruny a britským králem se stal Alžbětin otec Jiří VI., začalo se s ní počítat jako s jeho nástupnicí.

Mládí a vojenská služba

V útlém věku dostávala soukromé hodiny o ústavním právu a britských dějinách, učila se také moderní jazyky. Ve čtrnácti letech řečnila v rozhlasovém programu pro mladé a v necelých devatenácti se připojila k ženskému pomocnému sboru jako nižší důstojnice Alžběta Windsor – cvičila se v řízení a údržbě nákladních vozidel. Dlouho prosila otce, aby mohla vstoupit do vojenské služby. Svolil, když jí bylo 21 let – je jedinou ženou monarchie, která ji absolvovala.

Manželství a nástup na trůn

Svého manžela Philipa poznala ve škole královského námořnictva. Tam se do něj údajně zamilovala a oba si začali posílat dopisy. Ke svatbě nakonec došlo 20. listopadu 1947. Philip se vzdal svých řeckých a dánských šlechtických titulů a po sňatku obdržel hodnost královského prince a vévody z Edinburghu. Rok na to se Alžbětě a Philipovi narodil syn Charles, v roce 1950 dcera Anna. Po deseti letech porodila syna Andrewa a v roce 1964 Edwarda.

V době, kdy se horšilo zdraví jejího otce, krále Jiřího VI., jej Alžběta často zastupovala na společenských událostech. Během návštěvy Keni ji zastihla zpráva o otcově úmrtí. Královnou se stala 6. února 1952.

Jde s dobou

Ač je královně úctyhodných 92 let, stále kráčí s dobou. Ovládá sociální média, ráda se věnuje řízení automobilu a umí nosit pastelové kostýmy a nápadité klobouky. Nebrání se focení s fanoušky a během zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012 si dokonce zahrála malou epizodní roli s Danielem Craigem coby Jamesem Bondem.

O tom, kdy Alžběta odejde do důchodu, se nemluví. Dvaadevadesátiletá panovnice zatím abdikovat nehodlá a své závazky chce nadále plnit v plném rozsahu.