Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Královna Alžběta II. slaví 92. narozeniny. Podívejte se na historické snímky z doby jejího mládí! VIDEO

+ Dalších 5 fotografií
Britská královna Alžběta II. dnes slaví své 92. narozeniny. Velkolepou oslavu bude mít jako tradičně druhou sobotu v červnu, tedy v den jejích oficiálních narozenin. Královna je v současnosti nejdéle žijící panovnicí světa, monarchii vládne už více než 66 let.

Královna Alžběta II., celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, se narodila jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.). Nikdo nečekal, že právě ona usedne na panovnický trůn – nebyla totiž v přímé nástupnické linii. Když se její strýc Edward II. zamiloval do rozvedené Američanky Walliss Simpsonové, vzdal se koruny a britským králem se stal Alžbětin otec Jiří VI., začalo se s ní počítat jako s jeho nástupnicí.

Mládí a vojenská služba

V útlém věku dostávala soukromé hodiny o ústavním právu a britských dějinách, učila se také moderní jazyky. Ve čtrnácti letech řečnila v rozhlasovém programu pro mladé a v necelých devatenácti se připojila k ženskému pomocnému sboru jako nižší důstojnice Alžběta Windsor – cvičila se v řízení a údržbě nákladních vozidel. Dlouho prosila otce, aby mohla vstoupit do vojenské služby. Svolil, když jí bylo 21 let – je jedinou ženou monarchie, která ji absolvovala.

Manželství a nástup na trůn

Svého manžela Philipa poznala ve škole královského námořnictva. Tam se do něj údajně zamilovala a oba si začali posílat dopisy. Ke svatbě nakonec došlo 20. listopadu 1947. Philip se vzdal svých řeckých a dánských šlechtických titulů a po sňatku obdržel hodnost královského prince a vévody z Edinburghu. Rok na to se Alžbětě a Philipovi narodil syn Charles, v roce 1950 dcera Anna. Po deseti letech porodila syna Andrewa a v roce 1964 Edwarda.

V době, kdy se horšilo zdraví jejího otce, krále Jiřího VI., jej Alžběta často zastupovala na společenských událostech. Během návštěvy Keni ji zastihla zpráva o otcově úmrtí. Královnou se stala 6. února 1952.

Jde s dobou

Ač je královně úctyhodných 92 let, stále kráčí s dobou. Ovládá sociální média, ráda se věnuje řízení automobilu a umí nosit pastelové kostýmy a nápadité klobouky. Nebrání se focení s fanoušky a během zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012 si dokonce zahrála malou epizodní roli s Danielem Craigem coby Jamesem Bondem.

O tom, kdy Alžběta odejde do důchodu, se nemluví. Dvaadevadesátiletá panovnice zatím abdikovat nehodlá a své závazky chce nadále plnit v plném rozsahu.

Související články

Další články