Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Královna Alžběta II. sedí na trůně už 62 let! Tohle je dalších 6 věcí, které jste o ní nevěděli!

Zdroj: profimedia.cz
Přesně před dvaašedesáti lety, tedy 2. června roku 1953 usedla na královský trůn Velké Británie Její Veličenstvo královna Alžběta II.

Alžběta se stala britskou královnou po smrti jejího otce Jiřího VI. a vzhledem k věku její matky, která se dožila 102 let, ji pár dní na trůně nejspíš ještě čeká.

Tohle je dalších 6 věcí, které jste o ní zatím nevěděli.

1. Za dobu své vlády poznala 18 premiérů své země a 15 amerických prezidentů.

2. Její nástupnictví na trůn (v pouhých 27 letech) nebylo vůbec pravděpodobné, a to především s ohledem na fakt, že byla až třetí v pořadí. Po svém strýci Eduardovi a otci Jiřím. Kralování jejího strýce však netrvalo dlouho, protože se oženil s dvakrát rozvedenou ženou a na trůn musel abdikovat.

3. Už od dětství milovala skauting a do dnešní doby toto hnutí podporuje a od roku 1952 je patronem Skautské asociace.

4. Se svým budoucím manželem Philipem, princem řeckým a dánským, si dlouhé tři roky jenom dopisovala Nutno podotknout, že to byl její vzdálený příbuzný.

5. Za svou lásku musela bojovat. Philip byl totiž jiného vyznání, bez finančních prostředků a proslýchalo se, že některé jeho sestry se dokonce provdaly za německé fašisty.

6. Mnozí se oprávněně obávají, že po její smrti dojde k úplnému rozpadu Commonwealthu – sdružení bývalých dominií, kolonií a zámořských území Británie, jejichž součástmi jsou i významné země, jako je Austrálie, Kanada nebo Nový Zéland. Ty dodnes považují královnu i za svoji svrchovanou vládkyni. Členské státy totiž nepřísahaly věrnost jejím následovníkům.

Související články

Další články