Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Král zlodějů o loupeži století v Drážďanech: Byli to mistři

loupež století
Před pár dny byla vykradena drážďanská klenotnice Grünes Gewölbe, ve které byly uloženy cenné historické sbírky německé spolkové země Sasko. Podle prvních odhadů byly odcizeny šperky, diamanty a další vzácné historické kameny v hodnotě 25 miliard korun. Podle kriminálníka Larryho Lawtona museli být zloději skutečnými profíky a patrně měli spojence i uvnitř klenotnictví. Někteří hovoří o tom, že se jedná o loupež století.

Larry Lawton je přezdíván jako král zlodějů, protože za svoji „kariéru“ má za sebou přes třicet vloupání. Larry si za porušování zákona odseděl dvanáct let a nyní spolupracuje s policií jako kriminální expert.

„Zloději si buď muzeum předem několikrát detailně prozkoumali, nebo – což je podle mě pravděpodobnější – měli komplice z řad zaměstnanců,“ řekl Lawton pro německý list Süddeutsche Zeitung.

„Musíte začít od kupujícího. Ano, existují excentričtí milionáři, kteří si nechávají na objednávku krást historické cennosti a pak se z nich těší někde v tajném sejfu své vily. Častěji dochází k vyprání šperků: jejich podoba se změní tak, aby nebyly rozpoznatelné. Když se podívám na to, co zmizelo v Drážďanech, vidím mnoho diamantů. Je docela snadné takový náhrdelník nebo brož rozmontovat a pak prodat samostatně,“ dodává.

„Klíčové jsou první tři dny po krádeži. Pokud je teď nechytí, vidím jen jedinou možnost, jak by se šperky mohly vrátit nepoškozené. Pojišťovny někdy samy nabízejí zlodějům diskrétně výkupné za ukradené předměty, vyjde je to obvykle levněji než vyplácet pojistku – záleží však samozřejmě na výši sjednaného pojistného. V takovém případě se pak nikdo na žádné podrobnosti neptá. Podpálili elektrorozvodnu, aby odvedli pozornost. Znali úplné detaily – včetně toho, že věděli, že sklo ve vitríně, o kterou jim šlo, není neprůstřelné. Měli s sebou vhodné nástroje, kterými to rozbili. Byli to zkrátka mistři,“ dodal.

Související články

Další články