Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Král komedie Vlasta Burian, poznal proč se Čechům říká smějící bestie! Zažil kriminál, hanbu a pád na úplné dno

Král komedie Vlasta Burian, poznal proč se Čechům říká smějící bestie! Zažil kriminál, hanbu a pád na úplné dno
Zdroj: Photo © Československý státní film
+ Další 2 fotografie
VÝROČÍ NAROZENÍ
Legendární komik Vlasta Burian se nesmazatelně zapsal do dějin českého filmu. Na plátně působil jako veselá kopa, ovšem jeho život byl po druhé světové válce opravdu těžký. Pronásledování, ponižování či pobyt ve vězení - to je jen hrstka toho, co oblíbený herec zažil.

Vlasta Burian se narodil přesně před 130 lety do rodiny Antonína Buriana a jeho ženy Marie. Prvních deset let svého života žil s rodinou v Liberci, pak se ale všichni přestěhovali do Prahy, kde měl jeho otec více příležitostí k vlasteneckým aktivitám. Malého Vlastu vedl k umění a pravidelně ho brával na operu do Národního divadla.

Vlasta Burian chytal za Spartu

Své studium však Burian umělecky nezaměřil a vystudoval obchodní školu. Byl také velkým sportovním nadšencem, vynikal ve fotbale, chytal za Žižkov a šest let i profesionálně za pražskou Spartu. Aktivně se věnoval taky cyklistice a tenisu.

Na každém večírku či oslavě taky ukazoval své komické dovednosti, a tak nebylo divu, že brzy začal vystupovat veřejně. Na začátku se ukazoval v menších divadelních rolích a později přešel do kabaretu.

Během první světové války zběhl z armády a putoval po českých vesničkách. To však netrvalo dlouho, Burian byl chycen a uvězněn. Konec první světové války si pak po amnestii odbyl ve vojenské kapele.

Divadlo Vlasty Buriana

Jeho sláva ale rostla, a tak založil Divadlo Vlasty Buriana. Stejně blízko měl i k filmu, takže natočil čtyři němé filmy a skoro čtyřicet snímků klasických.

Ke konci druhé světové války se u něj ale všechno rychle otočilo. Němci mu zavřeli divadlo a po válce byl Burian dokonce znovu zatčen. Z pobytu ve vězení, během něhož byl v cele s esesáky a dalšími kriminálníky, si odnesl kruté vzpomínky a musel vytrpět nekonečné ponižování.

Díky Janu Masarykovi byl ale propuštěn a Buriana začali vyšetřovat na svobodě. Jenže svobodně se vůbec necítil, protože v jeho situaci nemohl dělat nic, co měl rád. Měl totiž zakázáno obnovit provoz divadla, byl mu zabaven všechen jeho majetek a pět let nesměl vystupovat. Z jeho vily, kterou obýval, se navíc stala školka.

Dlouhých pět let bez hraní se na komikovi podepsalo – fyzicky sešel, měl horší zdravotní stav a do toho začal koketovat s alkoholem. Ovšem mělo to i jednu pozitivní stránku, stal se z něj totiž o hodně skromnější člověk.

Po zrušení zákazu začal působit v karlínském divadle, kde se za něj přimluvili Jiří Frejka a Jan Werich. Jeho zdravotní stav se ale stále zhoršoval a vystupování na různých estrádách mu na ničem nepřidalo.

Vlasta Burian měl deprese

Burian, jenž v osobní životě trpěl depresemi a byl velmi náladový, měl problémy i se žílami. Taky mu otékaly nohy, takže mu začalo dělat problémy i chození. Na představeních tak pro jistotu jen sedával, to mu však na jeho nezapomenutelném humoru nic neubralo.

Burian vystupoval, dokud to jen bylo jen možné. Své poslední představení už ale odehrál s těžkým zápalem plic a následně zemřel na plicní embolii. Bylo to v roce 1962, v jeho sedmdesáti letech, doma po boku své milované ženy Niny, která mu byla oporou ve všech těžkých životních chvílích.

Byla na každém Vlastově představení, a pokud nedorazila včas, tak Burian pokaždé pozdržel začátek představení, než jeho manželka dosedla mezi publikum.

Nina Burianová odešla na druhý břeh necelé tři měsíce po smrti svého manžela a údajně zemřela na Burianově hrobě. Ještě před ní však Burian tvořil pár s tanečnicí Annou Emílií Pírkovou, se kterou měl za svobodna jedinou dceru Emilku.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy