Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Krajské a senátní volby ovlivněné koronavirem: Pravidla, která budeme muset dodržet

Krajské a senátní volby ovlivněné koronavirem: Pravidla, která budeme muset dodržet
Zdroj: archiv / pixabay.com
volby
Už za dva týdny se konají krajské a senátní volby, které bohužel ovlivní pandemie koronaviru. Vhazovat hlasy do urny budou muset lidé se zakrytými ústy. Přesto se najdou během hlasování momenty, kdy lidé mohou roušku odložit. Jak budou vypadat letošní volby?

Letošní krajské a senátní volby budou kvůli pandemii koronaviru velmi specifické. Už po příchodu k volební komisi nastává první problém. Kvůli rouškám či respirátorům nemůže komise dostatečně dobře poznat, zda se po rouškou skutečně schovává člověk, který je na občance.

Proto bude moct volič před volební komisí roušku na okamžik sundat, aby jej mohli identifikovat. "Volič do volební místnosti přijde s již nasazenou rouškou nebo obdobnou ochranou nosu a úst, jak vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Roušku bude mít nasazenou po celou dobu s výjimkou okamžiku, kdy ho okrsková volební komise vyzve k jejímu sejmutí pro účely identifikace. Poté si roušku opět nasadí," řekla TN.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Co může hrozit, pokud někdo bude chtít volit bez jakékoliv ochrany tváře nebo si roušku omylem zapomene doma? "V případě, že si volič zapomene vzít svoji roušku, bude mít volební komise tyto ochranné pomůcky k dispozici," pokračuje Malá.

"Voliče, který odmítne být ve volební místnosti s rouškou, vyzve volební komise, aby si ochranu nosu a úst nasadil. Pokud tak neučiní, dopustí se přestupku podle zákona o ochraně veřejného zdraví s příslušnými finančními dopady," dodala mluvčí Hana Malá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy