Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Krajkové kalhotky nebo první návštěva královny: Nezapomenutelné momenty v historii konzervativního Wimbledonu

Krajkové kalhotky nebo první návštěva královny:  Nezapomenutelné momenty v historii konzervativního Wimbledonu
Zdroj: Pixabay
Wimbledon

V pořadí již 134. ročník nejstaršího a zároveň nejslavnějšího tenisového turnaje na světě se představí od pondělí 28. června na travnatých kurtech v jihozápadní části londýnského Wimbledonu. Historie a tradice dýchá z této tenisové události jako nic jiného. Původní dřevěné šatny, vybrané chování a předepsané bílé stejnokroje jsou součástí jednoho z nejprestižnějších tenisových grandslamů již po celá desetiletí. Ne vždy tomu tak ale bylo. Nahlédněte do historie Wimbledonu a přesvědčte se sami, jaké zábavné momenty zpestřily jinak velmi konzervativní šampionát.

Krajkové překvapení (1949)

Po mnoho let si tenistky na své zápasy oblékaly klasické bílé šortky nebo krátké sukně po kolena. Během mistrovství v roce 1949 však Američanka Gussie Moranová způsobila nebývalé pozdvižení, když si pod sukni nechala na zakázku ušít krajkové kalhotky. Protože po válce byl ve světě nedostatek materiálu, její tehdejší módní návrhář Teddy Tinling je musel vyrobit ze zbytků látky ze sukně. Během tenisové dvouhry Moranová způsobila skandál, když při podání ukázala rozhodčím, novinářům a přísedícímu publiku krajkové kalhotky, které jí vykukovaly zpod sukně. Přestože se dostala až do čtvrtfinále dvouhry, její tenis v tu chvíli nikoho nezajímal. Tisku imponovala její odvaha, vášeň pro módu a sex appeal, jež ji pravidelně umisťovaly na titulní stránky magazínů a časopisů. Již méně byl z tenisového faux pas nadšený britský tenisový výbor, který ji obvinil z vulgárnosti a hříchu. Aféra se dokonce dostala až na půdu britského parlamentu.

Nečekaná návštěva (1957)

Královna Alžběta navštívila Wimbledon poprvé v roce 1957, kdy před branami Wimbledonu zároveň probíhal protest iniciativy „Life, Love and Sex Appeal Party”. Jedna z jeho aktivistek Helen Jarvis se během mužského finále čtyřhry proplížila na centrální dvůr v bílém klobouku a plochých polobotkách, údajně aby nepoškodila trávník. V obou rukách při tom držela transparent „Zachraňte naši královnu“ a pokřikovala hesla své kampaně za nový bankovní systém. Nečekanou návštěvu během několika minut zpacifikoval a následně vyprovodil rozhodčí Col Legg se skupinou policistů. Tento incident královnu od další návštěvy neodradil. Na Wimbledon se coby divačka vrátila ještě v letech 1962, 1977 a 2010.

Legendární výlev slavného amerického tenisty Johna McEnroea (1981)

„To nemyslíš vážně, chlape, to nemyslíš vážně,“ pokřikovala přes kurty americká tenisová jednička John McEnroe, poté co v prvním kole připsal rozhodčí bod za špatný servis jeho protivníkovi. Při dalším odpalu míček opět spadnul do autu. „Všichni tady na stadionu ví, že to byl dobrý míč, a ty ho prohlásíš za aut? Vysvětlíš mi to? Vy jste tady fakt díra světa,“ pokračoval rozzuřeně McEnroe. Američan v návalu vzteku odhodil raketu a prásknul s ní o trávník. Jeho hlasitý tyjátr nezůstal bez povšimnutí. Za nerespektování pravidel dostal hráč pokutu 1 500 dolarů (dnes zhruba 31 tisíc korun) a organizátoři mu pohrozili diskvalifikací. Přestože si ze světového turnaje McEnroe odnesl zlato, závěrečné večeře pro šampiony se odmítl zúčastnit.

Sněhově bílá kombinéza musela z hřiště pryč (1985)

Nevídanou podívanou způsobila americká bývalá profesionální tenistka z Charlestonu Anne White, která v roce 1986 nakráčela na kurt v bílém obleku připomínajícím kostým ze slavného muzikálu Kočky. Poté, co byla hra s Pam Shriverovou kvůli nedostatku světla ze strany pořadatelů přerušena, upozornil rozhodčí zápasu Alan Mills tenistku, že by měla znovu zvážit výběr svého oblečení, aby zápas mohl další den pokračovat. Následující ráno se kombinéza dostala na titulní stránku šesti londýnských novin. White novinářům odpověděla, že svůj přiléhavý oděv nosila jen kvůli tomu, aby jí bylo teplo. Po zápase se veřejně omluvila: „Netušila jsem, že to bude tak kontroverzní,“ dodala.

Cliff Richard pobavil přísedící během přestávky (1996)

Pěvecká hvězda anglické pop music sir Cliff Richard navštívil Wimbledon v roce 1996. Celý den však pršelo a hra na centrálním kurtu musela být z důvodu nepříznivého počasí několikrát pozastavena. Cliff Richard, který seděl s diváky na tribuně, se rozhodl zlepšit náladu v obecenstvu tím, že zničehonic začal improvizovaně zpívat známou píseň „Singing in the rain“, čímž rozproudil promrzlé publikum. Místo profesionálního sboru ho doprovázely hlasy tenisových hvězd Virginie Wade, Gigi Fernandezové, Conchity Martinezové, Pam Shriverové a v neposlední řadě také Češky Martiny Navrátilové.

Eurosport vlastní exkluzivní čtyřletá práva na The Championships, Wimbledon pro Českou republiku i Slovensko (do roku 2023). Vysílání z All England Clubu začne obvykle v poledne a skončí dle vývoje až v pozdních nočních hodinách. Diváci se tak mohou první týden turnaje těšit až na více než 10 hodin živého tenisového vysílání denně na programu Eurosport 2. Všechny zápasy Wimbledonu bude bez českého komentáře nabízet také internetový přehrávač Eurosport Player.

Klíčová data vysílání Wimbledonu:

pondělí 28. června – startuje 1. kolo

úterý 6. července – začínají čtvrtfinále dvouher

čtvrtek 8. července – semifinále dvouhry žen

pátek 9. července – semifinále dvouhry mužů

sobota 10. července – finále dvouhry žen

neděle 11. července – finále dvouhry mužů

V roce 2021 bude Eurosport v ČR a na Slovensku poprvé vysílat všechny čtyři grandslamy – po Australian Open a French Open i Wimbledon a US Open (Wimbledon měl Eurosport vysílat již v loňském roce, tehdy byl ale turnaj kvůli zdravotní situaci v Evropě zrušen).

V roce 2021 vysílá Eurosport v ČR a na Slovensku nejen grandslamy, ale také celoroční seriál ATP Tour. Eurosport představí mj. 9 turnajů ATP Masters 1000, 13 turnajů ATP 500 a v závěru sezóny také Nitto ATP Finals.

Aktuální informace o tenisovém vysílání najdou diváci Eurosportu na webových stránkách https://www.eurosport.cz/ a na facebookovém profilu české redakce Eurosportu https://www.facebook.com/EurosportCZ/.


Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Další články

Nejnovější kauzy