Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Krádež během nouzového stavu: Muž zcizil erotickou hračku. Hrozí mu až osm let

Krádež během nouzového stavu: Muž zcizil erotickou hračku. Hrozí mu až osm let
Zdroj: Profimedia
krimi
Ve Frenštátě pod Radhoštěm byl uloupen vibrátor. Zloděj si však na svou krádež vybral špatné období. Začátkem dubna totiž platil nouzový stav. Za hračku v hodnotě 499 korun tak může vyfasovat až osm let ve vězení. Před soudem se však Lubomír Sogel ospravedlňoval tím, že kradl pro svou kamarádku. To mu však příliš nepomohlo a soud v Novém Jičíně ho dal do vazby.

Na nevšední krádež upozornil webový server Česká justice. Čtyřiatřicetiletý Lubomír Sogel z Kopřivnice pravděpodobně dostane nepodmíněný trest. Ten v drogerii ukradl vibrátor v hodnotě pěti set korun. Erotickou hračku si schoval do bundy a jednoduše odešel. Pachatele ale zachytily bezpečnostní kamery.

Zloděj si však nejspíš neuvědomil, že si krádež naplánoval v době nouzového stavu kvůli koronavirové pandemii. Může tak strávit dva až osm let ve vězení. Novojičínský soud nyní Sogela poslal do vazby. Uloupený vibrátor však není jediný případ, kvůli kterému se postavil před soud. Už dříve byl podle České justice údajný recidivista trestán například z toho, že se nezdržuje v místě trvalého bydliště a nepřebírá si poštu. Státní zástupce Vladimír Řezníček objasnil, že Sogel má sklony k páchání majetkové trestné činnosti. Celkem už má v rejstříku trestů 23 záznamů.

Myslel na druhé

Obviněný se však hájí tím že vždy ukradené věci daroval jiným lidem. "Pokud jsem kradl dříve potraviny, byla to taková sázka, protože to, co jsem ukradl, jsem později někomu věnoval," vysvětlil před soudem a objasnil také důvod, proč opět loupil. "Předmětného vibrátoru jsem se zmocnil proto, neboť jsem jej chtěl darovat, a to jedné kamarádce. Nedošlo mi tehdy, že bych v důsledku vyhlášeného nouzového stavu mohl být trestně stíhán pro zločin krádeže,“ dodal Sogel.

Obhájce Lukáš Seibert si však myslí, že trest je pro Sogela příliš přehnaný. Bez nouzového stavu by mu totiž hrozilo šest měsíců až tři roky za mřížemi. "Kladu si otázku, zdali krádež vibrátoru za 499 korun je protiprávním jednáním takového charakteru, jehož negativní následky bezprostředně směřují k ohrožení státu, zdraví lidí anebo veřejného pořádku," řekl podle České justice Lukáš Seibert.

Chce se polepšit

Sám Sogel však přijal za svůj čin zodpovědnost a u soudu tvrdil, že už krást nebude. Obhajoval se také tím, že před policisty utíkal, protože ho dříve napadli. Pachatel se tak obával, že se minulost bude opakovat. "Prosím o zvážení, jsem velký kluk, dokážu se postarat, chci žít normálně a soudu to dokážu,“ ukončil Sogel.

Zvýšení trestní sazby u některých činů bylo zavedeno už v březnu. Mezi ty patří především šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, zpronevěra, krádež, podvod, lichva nebo šíření poplašné zprávy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy