Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Kouzlo Josefa Lady: Proč tak milujeme obrázky slavného českého umělce?

Josef Lada patří mezi naše nejoblíbenější české umělce.
Zdroj: Facebook/Josef Lada
+ Další 3 fotografie
Málokterý z našich malířů, karikaturistů nebo ilustrátorů se zapsal do našich srdcí tak silně, jako Josef Lada. Co je onou magickou ingrediencí, díky které jsou jeho díla tak oblíbena?

Když spisovatel a malíř Adolf Hoffmeister ukazoval výtvory českých umělců Pablu Picassovi, ten se zastavil u Josefa Lady a řekl: „To je váš největší umělec.“ A měl pravdu.

Nenajde se snad nikdo, komu by se Ladovy obrázky nelíbily. Jejich náměty jsou totiž úzce spjaty s jeho dětstvím, s rodnými Hrusicemi, tedy i s českou krajinou.

„Obrázkové knížky otevírají dítěti pohled do světa krásnějšího, jak by vlastně vypadat měl, a někdy dítě vzrušují a okouzlují tak, že si tímto způsobem vytváří první ideály,“ napsal sám malíř.

Lada jako malý pobýval většinu času venku, vnímal tehdejší vesnický život – miloval zvířata, lidi a přírodu, a to všechno promítal do svých kreseb a ilustrací. Ať už kocour Mikeš, nebo pejsek s kočičkou, všechny jeho postavy v nás vzbuzují vzpomínky na dětství a mnozí se v jejich vyobrazení sami najdeme.

V neposlední řadě lidé Ladovo dílo milují i pro jeho humor a lidskost. Vyobrazení vesnických a hospodských rvaček ho častokrát přivedlo do nejednoho maléru, protože se v kresbách sami aktéři mnohdy nacházeli.

Jeho dílo, ať poetické či humoristické, je tak národní a spjaté s českou zemí, krajinou a obyvateli, že si podle něj každý umí představit český národ.

Související články

Další články