Kouření neopravňuje k sundání roušky, i nekuřáci zuří: A jíst tatranku a dýchat ještě můžeme?
Od začátku března musí mít lidé z nařízení vlády v zastavěném území nasazenou roušku či respirátor. Koronavirové opatření neplatí pouze pro malé děti a lidi, kteří se zrovna potřebují najíst nebo napít. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová pro ČT řekla, že "opatření s žádnou výjimkou pro kuřáky nepočítá."
Kouření tedy není relevantní důvod pro sundání ochranných pomůcek a pro kuřáky tak platí stejná pravidla, jako pro ty, kteří dýchací cesty nemají zakryté rouškou či respirátorem. Na místě mohou dostat pokutu až 10 tisíc korun.
Redakce eXtra.cz na svém Facebooku zveřejnila článek s touto informací a strhla se obrovská debata. "Nikdo mi na cigarety nedává, tak co bych si někde v ústraní nezakouřila, co nám ještě zakážou?" začíná jeden z příspěvků v diskuzi. "Nejdřív vyhnali kuřáky z hospod ven, a teď to vadí i venku, a přitom z kuřáků mají nejvíc peněz do kasy, už to fakt přehání," píše žena v komentářích. Jiná tvrdí: "Já kuřák nejsem, ale to přesahuje veškeré meze a zdravý rozum." V debatě pod příspěvkem zazněla i osobní zkušenost: "Já jsem šel v 5 ráno do práce, kolem mě nikdo nebyl, tak jsem si dovolil sundat respirátor a zapálit si, ale podle pana policisty jsem prý nekouřil, a měl jsem jen sundaný respirátor, a ohrožoval ostatní, i když jsem šel sám a kolem mě nikdo nebyl."
V komentářích například píše i žena, který říká, že sice kuřačka je, ale na ulici nekouří. Tvrdí, že když dokouří a nasadí si na obličej roušku či respirátor, vrací se jí zbytek kouře z plic a dýchá se jí ještě hůř. Další diskutující zase píše, že pro něho nekouřit kvůli koronavirovým opatřením není problém. "Nikdy si neberu cigára ven, dám si pak v klidu ke kafíčku. Takže tohle je to nejmenší, co by mě mělo naštvat," konstatuje s tím, že mu vadí spíš nosit zakryté dýchací cesty na ulici. Jedna žena se v komentářích satiricky ptá: "Chci se zeptat, jestli můžeme dýchat?"