Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Kouř ve vyšetřovně: Exkluzivní DETAILY o požáru v léčebně, kam zavřeli Babiše juniora!

Zdroj: HZS Středočeského kraje, archiv
+ Dalších 18 fotografií
Zásah v Klecanech
Pondělní požár v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ) upoutal oči celého Česka na Klecany u Prahy, kde klinika leží. Všichni chtěli vědět, co se v budově přesně stalo, protože se tam léčil i Andrej Babiš mladší (35). V souvislosti s jeho zpovědí o údajném únosu na Krym se třese zem pod jeho otcem, premiérem Andrejem Babišem (64). Na sociálních sítích se bouřlivě spekulovalo, že se v NÚDZ měly zahlazovat stopy. Redakce eXtra.cz přináší odpovědi na ty nejpalčivější otázky.

Podezření některých lidí, že se v pondělí v NÚDZ, kde hořelo, zahlazovaly stopy, se ukázalo jako ničím nepodložená spekulace. Vyvrátili to vyšetřovatelé z řad hasičů, podle kterých šlo o prostou nehodu. Přesto v případu zůstává několik nejasností. Kvůli hustému černému kouři museli evakuovat 51 pacientů a 130 zaměstnanců.

"Vyšetřování požáru v NÚDZ bylo uzavřeno v pondělí ve večerních hodinách. Šlo o zkrat elektrospotřebiče v jedné z vyšetřoven, zřejmě o tiskárnu. Ta budova nebyla v plamenech, spotřebič tam doutnal a všude byl černý kouř," řekl eXtra.cz mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Snaha o mlžení

Holomčík nechtěl uvést se stoprocentní přesností, o jaký elektrospotřebič konkrétně šlo. Na dotaz redaktora eXtra.cz, které oddělení hasičů to bude schopné specifikovat, pouze zopakoval, že šlo o zkrat nějakého elektrospotřebiče.

Včera se přitom na místě mluvilo i o rychlovarné konvici. „Byl jsem přímo na místě, prý tam chytla nějaká elektroinstalace. Mluvilo se tam i o rychlovarné konvici," řekl eXtra.cz starosta Klecan Daniel Dvořák.

Předběžně už byla vyčíslena škoda, jejíž výše budí rozpaky. "Podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje vznikla požárem škoda ve výši 2 milionů korun, z větší části na vyšetřovacích přístrojích," uvedl Holomčík.

Na Facebooku se už v pondělí spekulovalo, že požár mohl být založen s určitým záměrem. „Andrejovi by měl někdo říct, že zapálit serverovnu nestačí, že dneska už je všechno uloženo v cloudu,“ píše Tomáš. A Roman přitakává: „Zřejmě někdo zahlazuje stopy.“

Vyšetřovatelé ale okamžitě vyloučili, že byl oheň založen úmyslně. Své si o tom myslí i starosta Dvořák. "To, že se tam zahlazují stopy, spíš beru jako vtipy od lidí. Je to čistá konspirace," uvedl v pondělí večer.

Související články

Další články