Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Koupit elektronickou dálniční známku zvládne každý: Návod pro její pořízení v roce 2021

Nákup elektronické dálniční známky zvládne každý.
Zdroj: Profimedia
Dálniční nákup
Elektronická dálniční známka je tu! Kupon už v roce 2021 nebudete potřebovat. Doba papírových plaket na čelním skle vašeho automobilu definitivně odzvonila. Od 31. ledna už nebudou dálniční známky fyzicky potřeba. Pro jízdu po českých dálnicích musíte mít elektronickou dálniční známku. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si známku v roce 2021 pořídit.

Elektronickou dálniční známku si můžete z pohodlí vašeho domova kupovat už od 1. prosince 2020. Skrze chytrý mobilní telefon nebo počítač. K dispozici je na webu edalnice.cz. Pořídit se dá ale i v kamenných prodejnách.

E-shop na nákup kupónů měl zprvu komplikace, ale v současnosti by už měl fungovat v pořádku.

Elektronickou dálniční známku 2021 koupíte přes e-shop

Není se čeho bát, nejde o žádnou vědu. Vše vyřídíte za pár minut na už zmiňovaném webu edalnice.cz. Internetové stránky jsou přehledné a nákup jednoduchý.

Na úvodní stránce si vybere typ dálniční známky, kterou potřebujete. Tedy buď na rok, 30 dní nebo 10 dní. U daného kupónu kliknete na tlačítko koupit. Do následného formuláře zadáte základní informace o vozidle (kód země, kde je vozidlo registrováno, SPZ a den, od kterého chcete, aby známky platila). Poté vyplníte své kontaktní údaje a vyberete si, jak chcete zaplatit. Můžete platební kartou nebo bankovním převodem.

Platba kartou by měla proběhnout okamžitě, zatímco u platby převodem byste měli počítat s prodlevou. Zvolte tedy začátek vaší známky nejdříve za několik dní. Z toho vyplývá, že si kupón můžete koupit i s předstihem a nastavit si datum, od kterého by měl platit.

Prodej elektronických dálničních známek mimo internet

Kdo by si přece jen nechtěl známku kupovat na internetu, může si ji pořídit osobně třeba na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích sítě EuroOil. Tam stačí přijít a prodejci říct, o jaký typ známky máte zájem. Nadiktujete mu základní informace o vozidle, především pak SPZ, a vaše kontaktní údaje. E-mail, kam by vám mělo přijít potvrzení o zakoupení.

Tři druhy známek

1 rok – 1500 Kč

Roční dálniční známka platí 365 dní. To znamená, že když si ji pořídíte v červnu letošního roku, bude vám platit až do června roku příštího. Jestli vlastníte vůz s pohonem na zemní plyn nebo biometan, platí pro vás takzvaná Eko cena. Ta je 750 Kč.

30 dní – 440 Kč

Známku na 30 dní využijete, když běžně po dálnici nejezdíte, ale víte, že vás najednou během měsíce bude těch cest čekat víc. Pokud opět vlastníte vůz na zemní plyn nebo biometan, máte Eko cenu 220 Kč.

10 dní – 310 Kč

Známka s nejkratším intervalem je vhodná třeba pro ty, kdo po dálnici sice pravidelně nejezdí, ale jednou za čas někam vyrazí. I tentokrát platí Eko cena, která je 155 Kč.

Koho se poplatky netýkají:

Platit nemusí vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo ta, co mají kombinované palivo (hodnota CO2 nesmí překročt 50 g/km). Platit nemusí také historická vozidla, co jsou vybavena speciální registrační značkou. Dále také vozidla, co přepravují osoby, které vlastní průkaz ZTP nebo ZTP/P. Vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením – pokud tedy slouží k přepravě zdravotně postižených. A také vozidla, která přepravují nezaopatřené děti se zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy