Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Kokain v Česku

Nejnovější kauzy

Koupání v Egyptě je obrovské riziko! Žralok vás zabije kvůli hodinkám nebo řetízku

Žralok je predátor.
+ Další fotografie
Odborník na život žraloků Richard Jaroněk popsal, proč predátoři útočí na lidi. Lákají je hodinky i řetízky, prostě je přitahují lesklé předměty. Útoky na lidi jsou vzácné, ale čas od času k nim dochází. Například v Egyptě, kde zemřel český turista.

Richard Jaroněk je profesionální fotograf a odborník na žraloky. Na českého turistu útočil prý žralok tygří nebo dlouhoploutvý. „Musel to být jeden z větších druhů, tzn. tygří nebo dlouhoploutvý. Běžný černocípý nebo bělocípý na to nemá sílu. Za deset let jsem se setkal jen s jedním případem, kdy žralok svou oběť doslova sežere,“ uvedl Jaroněk pro web Pluska.sk.

Pokud žralok ukousne ruku nebo nohu, tak napadený rychle vykrvácí. Napadený člověk ale často umírá i na šok a nebo infarkt. Setkání se žralokem je pro člověka osudovou záležitostí, máme v sobě zakotvený strach.

„Nevýhodou žraloka oproti člověku je jeho zvědavost. On se chce seznámit, ale nemá ruce. A pomyslné stisknutí ruky je kousnutí. Ochutná nás a zjistí, že mu nechutnáme, a nechá nás být. Pro křehkou lidskou schránku je to ale fatální,“ říká Jaroněk. Když prý žraloka spatříme a snažíme se rychle odplavat, strháváme na sebe pozornost. Plácání rukou a zvířená voda? To vše žraloka přitahuje.

Podle odborníka žralok může útočit, když má na sobě člověk lesklé předměty. Například řetízek a nebo hodinky. Pro žraloka se takový předmět leskne stejně jako ryba. Pak už je k tragédii kousek.

Žraloci v posledních letech jsou nuceni měnit své loviště. Stahují se blíže k pobřeží, protože jejich tradiční loviště zdecimoval komerční rybolov. Žralok nemá dostatek potravy, a tak si hledá novou…

Mohlo by vás zajímat

Další články