Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Kouč Procházky o tréninku psychiky chladem: Led je lék, říká Mattuš

Jeho rady u zkušenosti si již  roky žádá i Jiří Procházka.
Zdroj: se souhlasem Libora Mattuše
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
rozhovor

Libor Mattuš je biohacker, kouč dýchání a otužování, průvodce na cestě za lepším já. Jeho rady a zkušenosti si vyžádal i nejlepší český MMA zápasník Jiří "BJP" Procházka (29), kterého dělí od titulu v organizaci UFC pouze jeden zápas. Mattuš v rozhovoru pro eXtra.cz promluvil nejen o spolupráci s Procházkou, ale také o jeho netradičním tréninku mysli, jenž je nejen pro vrcholové sportovce nezbytný. Dále popsal, jaké množství benefitů mají chladové terapie, a to jak pro atlety, tak i pro fungování v běžném životě, který s sebou nese stres, únavu nebo alergie.

Libore, jak vznikla tvoje spolupráce s Jirkou Procházkou? Můžeš čtenářům nastínit vaše první setkání?

Jirka přišel na můj workshop pro veřejnost jen po dvou hodinách spánku, protože předešlou noc oslavoval jedno ze svých vítězství. Bylo to navíc v den jeho narozenin. Strávil se mnou půl dne na workshopu. I přes tyto okolnosti byl ale naprosto koncentrovaný.

Na čem konkrétně jste spolu pracovali?

Cvičili jsme různé dechové techniky, které slouží k celkové aktivaci organismu a přípravu k akci, nořili jsme se do ledového bazénu a trénovali i práci s myslí při takové stresové situaci, kterou otužování bezpochyby je.

V dalších letech jsme s Jirkou cvičili dechové techniky, které jdou více k jádru sportovního výkonu. Při nich jde o to, jak dýchat spíše méně než více. Za tu dobu jsme si vybudovali přátelský vztah. Nyní je Jiří opět ve fázi, kdy řeší, které účinné metody mu mohou pomoci dostat se ve výkonu a regeneraci ještě dál. Biohackingu se věnujeme na našem prvním podcastu, který jsem s Jirkou dělal ještě pod hlavičkou svého bývalého projektu Code of Life.

Když se Jiřímu v kleci podlomí mysl, může to mít fatální následky

Mindset Jiřího Procházky je velmi specifický. Jak ho hodnotíš ty?

Co se práce s myslí týká, v té je Jirka opravdu dobrý, dá se říci, že je to jeho full time job. Každý vrcholový atlet musí mít svou psychiku zvládnutou minimálně do nadstandardní úrovně. Některé sporty kladou podle mě na zvládání vlastní mysli ještě větší nároky, jako je třeba plavání pod ledem nebo právě zápasy v kleci. Když se v těchto sportech podlomí mysl na desetiny sekundy, může to mít fatální následky. Trénink mysli tradičními i netradičními metodami je tedy nezbytná součást.

Jirka má určitě velkou pokoru, je znát, že se i vyjadřuje teď myslím trochu jinak než v minulosti, ale to je jenom moje osobní pozorování a názor. Nechává výsledek určitým způsobem vyplynout. Samozřejmě dělá vše na maximum a více proto, aby západ dopadl v jeho prospěch.

Já pracuji se spoustu manažerů, kteří při svém oboru a zaměření práci s myslí řeší, ale protože jsou zachycení ve víru každodenní operativy, nemají tak dobré prostředí na trénink, jako má například Jirka.

Co si může z Jirkova příběhu a přístupu vzít běžný člověk do svého života?

Určitě mít svůj pevný denní režim a mít něco, na čem konstantně pracuji, ideálně ve fyzické sféře. Něco, co trochu bolí a potřebuje překonávání. Může to být chladová terapie, různá dechová cvičení, fyzické tréninky. Zkrátka něco, v čem se můžete den za dnem posouvat dopředu a získávat to, čemu se říká mistrovství. Pokud dosáhnete velmi vysoké úrovně v některém oboru lidského snažení, jednodušeji své hluboké porozumění přemístíte do jiného oboru.

Jirka s tímto pohledem hodně souzní. Za mě je dobrým příkladem špičkový americký šachový hráč Josh Waitzkin, který se stal po své úspěšné šachové kariéře velmi rychle světoznámým mistrem plnokontaktního čínského bojového zápasu. Možná znáte film hledání Bobbyho Fischera, který byl natočen podle jeho životního příběhu.

Líbí se mi, že Jirka nehledí tolik za horizont

Co dalšího bys na Jiřího prozradil?

Ze začátku měl problém mi věřit, protože si vždy vybíral výrazně starší a zkušenější kouče, měl předsudky vůči mladému věku. Máme společný zájem v asijské filozofii - on si zamiloval Knihu pěti kruhů, já pro změnu studium čínštiny a východního přístupu obecně. Líbí se mi, že Jiří nemyslí příliš dopředu a nekouká tolik za horizont.

Bavili jste se o tom, co bude dál, když se stane UFC šampionem?

Ano, ptal jsem se ho na to a na tu otázku vlastně odmítl odpovědět s tím, že se zaměřuje čistě na ten zápas a nedívá se dál. Extrémně souzním i s tím, že svá vítězství přímo v kleci přijímá s pokorou. Oddal svůj život boji, proto je nejlepší.

V čem může chladová terapie pomoci nejen vrcholovým sportovcům?

Ledová voda den po tréninku může výrazně zlepšit to, jak se sportovec cítí. Ještě zajímavější je podle mě to, co ledová voda umí s odolností bolesti, kterou zvyšuje díky práci s endorfiny, jež jsou neuromodulační tišící látkou, po které lépe snášíme fyzické vypětí i mentální tlak. Celkově zvedá energii, náladu a chuť trénovat a žít. Je velkým pomocníkem nejen špičkových atletů ve fyzickém i mentálním tréninku, ale každého aktivního člověka. Zájemci o chladovou terapii si mohou více přečíst v knize Chladová terapie. Workshopy chladové terapie nyní plánujeme v Praze.

Kdo je Libor Mattuš?

Libor Mattuš je biohacker, kouč dýchání a otužování, průvodce na cestě za lepším já. K biohackingu se dostal přes vlastní zdravotní problémy, jako je astma, alergie, problémy s imunitou, častá nemocnost, fobie z lidí, problémy se soustředěním, únavové stavy a neustálý chronický stres. Dnes je fyzicky aktivní, produktivní v práci, soustředěný a úspěšný v podnikání i osobním životě. Spoluzaložil první českou firmu, zabývající se biohackingem - Code of Life.

"Český Wim Hof" pomáhá lidem adresovat jednoduše a funkčně základy svého zdraví a své připravenosti a také dlouhodobé udržitelnosti životního stylu pomocí jednoduchých změn ve stravě, dýchání, přístupu k pohybu či psychohygieně. Pořádá chladové výpravy na Sněžku v kraťasech v zimních měsících. Je autorem úspěšné knihy Chladová terapie: kompletní průvodce chladem.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy