Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Kotala ve Spartě čeká těžká mise: Děravá obrana, náročné vedení a svéráz Kanga

Tomáš Rosický
Zdroj: Profimedia.cz - Rosický Tomáš FOTO CPA
+ Dalších 6 fotografií
fotbal
Krátká éra Václava Jílka na Letné je minulostí. Na lavičce pražského týmu jej střídá zkušený Václav Kotal, který dosud vedl sparťanský B tým. S Kangou a spol. ho však čeká spousta práce. Sparta čeká na ligový titul od roku 2014. Dlouhé trápení měl ukončit právě Jílek, který na Letné dostal smlouvu na tři roky. Uplynulo z ní však jen několik měsíců a bývalý kouč Olomouce, kterého fanoušci rudého týmu neměli dvakrát v lásce a žádali si jeho hlavu, ve Spartě skončil.

Třiačtyřicetiletý Jílek Spartu nedokázal dovést do Evropské ligy a v domácí soutěži pohořel v zápasech s Plzní i Slavií, na kterou letenští z pátého místa ztrácí propastných 21 bodů.

"Nebylo to pro nás jednoduché rozhodnutí. Vašek Jílek je dobrý trenér, ale předvedená hra i výsledky pro nás byly zklamáním a nenaplňovaly očekávání, která máme," řekl v tiskové zprávě sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický

Už v pondělí se spekulovalo o tom, že Jílkovo místo na Letné zaujme dosavadní kouč sparťanského B týmu Václav Kotal a v úterý ráno se tyto zvěsti potvrdily. "Samozřejmě jsem nad tím přemýšlel. Situace není vzhledem k hráčům ani fanouškům jednoduchá. Je to změna v rozehrané sezoně," řekl Kotal pro klubovou televizi.

Sparťanští fanoušci ale rozhodně nemohou čekat, že se nyní vše změní jako mávnutím kouzelného proutku. Naopak, Kotala čeká spousta práce a příznivci letenského klubu musí být – tak jako už několik posledních let – trpěliví.

Liga mistrů se vzdaluje

Cílem Sparty je dostat se na druhé místo před Plzeň a probojovat se do předkola Ligy mistrů. Jenže Viktorka, která v zimě přivedla slovenského trenéra Adriána Guľu, očividně ožila a na pražský tým má osmibodový náskok. "Vzhledem k tomu, že jsem dlouhodobý sparťan, chci Spartě pomoct tam, kam patří. Nic víc se v téhle situaci dělat nedá," tvrdí šestasedmdesátiletý Kotal, který za Spartu dříve i hrál.

Přivedou stopera?

Prvním problémem, který musí vyřešit, je defenziva. Sparta letos dostala už 28 branek a řada z nich byla navíc hodně zbytečná. "První náš úkol bude pracovat na zlepšení obranné fáze," tvrdí Kotal. Méně gólů v lize dostalo šest týmů, což není vizitka, kterou by se na Letné chtěli chlubit. S tím souvisí i školácké hrubky stoperů, které napáchali snad všichni beci, kteří se ve středu obrany protočili.

Sparta se na začátku sezony zbavila Uroše Radakoviče a vypadalo to, že stoperskou jedničkou bude Semih Kaya. Jenže ten nepředváděl optimální výkony a Sparta se jej v zimě chtěla zbavit. Marně…

Prvním bekem se stal David Lischka, jenže i on v úvodním jarním kole proti Liberci pohořel. Navíc vedle něj nastupuje Dávid Hancko, což je další levák.

Není divu, že Jílek volal po tom, aby mu sportovní úsek přivedl nového stopera, toho se však nedočkal. Sparta totiž během zimního přestupového období přivedla jen mladého záložníka Filipa Součka, který navíc zůstal na hostování v Opavě. Není tak vyloučeno, že Kotal ještě nějakou novou tvář přivede. "Nedostatky tam nějaké vidím, ale nechal bych to spíš až na práci s týmem," uvedl k této otázce.

Zůstane Kanga? A co Hložek?

Klíčová je také budoucnost Guélora Kangy. Gabonský reprezentant se totiž pod trenérem Jílkem očividně zklidnil a vyfasoval "jen" pět žlutých karet. Dobře se však ví, že mu po sezoně ve Spartě končí smlouva a nový kontrakt zřejmě nepodepíše. Je proto otázkou, jak bude pracovat pod Kotalem a jaké s ním bývalý kouč Brna či Jablonce bude mít plány.

Zajímavé také bude sledovat vývoj talentovaného Adama Hložka, jehož budoucnost Rosický vidí na podhrotu, zatímco Jílek jej stavěl na kraj zálohy nebo do útoku. Jaký post mu určí Kotal? Z koho udělá útočnou jedničku? A jak se pod ním bude prezentovat lídr Bořek Dočkal, jemuž první zápas po zranění nevyšel?

Otázek je spousta, jisté je ale zatím jen jedno - nového kouče čeká spousta práce. Navíc bude pod obrovským tlakem ze strany fanoušků i vedení. Na Letné pozitivní atmosféra dlouhé měsíce nepanuje.

Přesto se Kotal do této náročné výzvy s nejistým výsledkem pustil. "Není na to moc času, potřebujeme, aby změna nastala co nejdřív," hlásí odhodlaně. První test ho čeká už v neděli v Olomouci.

Související články

Další články