Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Korupce v Česku je obrovská: Neuvěříte, které země jsou na tom lépe než my

Ilustrační foto

Korupce je jedním ze zásadních problémů Česka. Naše republika se podle organizace Transparency International (TI) letos umístila ve vnímání korupce ve veřejném sektoru na 57. místě, čímž si oproti loňsku, kdy byla na 54. Místě, o něco pohoršila, píše server TN.cz.

Nad Českou republikou jsou v celkovém žebříčku i země jako Lesotho, Gruzie, Rwanda či Portoriko.

Nejlépe jsou na tom stejně jako loni Dánsko a Nový Zéland. Podle zástupců české pobočky organizace je hodnocení České republiky „odrazem neschopnosti dotahovat klíčová protikorupční opatření a zavést systémové změny, které by zemi konečně zařadily mezi vyspělé evropské státy“. V první desítce jsou z mimoevropských zemí ještě Singapur, Austrálie a Kanada. Německo je na 12. místě, Británie na 14., Spojené státy na 19. a Francie na 22. Rusko se dělí s několika státy o 127. příčku s 28 body.

Žebříček je sestavován na základě průzkumů, v nichž respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích a oblastech veřejné správy, míru transparentnosti fungování institucí, míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.

Výběr z žebříčku sestaveného organizací Transparency International (čím více bodů, tím méně korupce): 1. Dánsko a Nový Zéland 91 bodů, 3. Finsko a Švédsko 89, 5. Norsko a Singapur 86, 7. Švýcarsko 85, 8. Nizozemsko 83, 9. Austrálie a Kanada 81,… 19. Uruguay a USA 73,… 55. Gruzie a Lesotho 49, 57. Bahrajn, Chorvatsko, Česká republika a Namibie 48, 61. Omán a Slovensko 47,… 127. Pákistán a Rusko 28,… 175. Afghánistán, Severní Korea a Somálsko 8.

Související články

Další články