Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Korunovace krále Karla III.: Tohle víme o velkém dni britského panovníka

Král Karel III.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
Shrnutí korunovace

Celý svět s napětím čeká na korunovaci Karla III., který se na „stará kolena“ stane králem Velké Británie. O tom, že to bude obrovská událost, svědčí samotná příprava a bohatý program plánovaný na celé tři dny. Zdroj z paláce poodhalil důležité body programu pro portál The Independent.

Princ Charles respektive Karel III. se konečně dočkal, ve věku 74 let se stane nejstarším korunovaným nástupcem v historii Velké Británie. V dřívějším prohlášení sídlo královské rodiny uvedlo: „Buckinghamský palác s potěšením oznamuje, že korunovace Jeho Veličenstva krále se uskuteční v sobotu 6. května 2023.“ Na ceremonii bude král Karel III. korunován po boku královny choti (Camilly). „Korunovace bude odrážet královu roli v dnešní době a důležitost tradic,“ dodal pro The Independent zdroj z paláce.

Kde a kdy

Dle webu TimeOut bude ceremoniál zahájen ve Westminsterském opatství arcibiskupem z Canterbury. Samotné datum 6. května zvolila rada složená z vlády, anglikánské církve a samotných členů královské rodiny. Přesný čas korunovace ještě nebyl oznámen, ale spekuluje se o stejné době jako při korunovaci královny Alžběty II. v roce 1953. Tehdy ceremoniál začal v 11:15 a trval téměř tři hodiny.

Třídenní program korunovace Karla III.

První den, tedy v sobotu 6. května, Karel III. přijde k obřadu s korunou svatého Edwarda, před koncem ceremonie ji však vymění za korunu Imperial State. Společně s Camillou se následně vrátí v tzv. „korunovačním průvodu“ do paláce, kde se k nim připojí další členové rodiny. Společně se pro veřejnost objeví na balkoně, aby pozdravili svůj národ.

O tom, zda tato část programu platí i pro odpadlíka Harryho s manželkou Meghan, se stále vedou nejisté debaty a nic není potvrzeno. Vzhledem k podmínkám kalifornského páru je téměř jisté, že je královská rodina usadí na speciální místo. To samé platilo i při oslavách zesnulé královny Alžběty, kdy seděli dál od zbytku rodiny.

Druhý den se zdá být o něco méně formální. V neděli 7. května se na zámku Windsor objeví současné hudební ikony, které budou hvězdami korunovačního koncertu. Dříve se spekulovalo o účasti Adele a Eda Sheerana, ti však na oslavě určitě nevystoupí. Místo nich na koncertě zazpívá lamač dívčích srdcí Harry Styles z populární skupiny One Direction a ryze holčičí band Spice Girls, uvedl deník Daily Mail.

V pondělí 8. května to bude pro Brity o něco klidnější, počítá se s ním jako se dnem pracovního volna. Volno bude předmětem setkání, budování vztahů s veřejností a poklidného doznívání oslav. Zároveň budou občané vybídnuti k mezilidské pomoci a dobrovolnictví v místech bydliště.

Kdo tam bude

Na události budou přítomni zástupci parlamentů, církve a státu. Korunovace Alžběty a Karla ale bude silně odlišná v počtu hostů, v padesátých letech se ceremonie účastnilo přes 8000 hostů, letos jich bude o 6000 méně. Přístup na korunovaci je bohužel veřejnosti odepřen. Celou událost bude vysílat stanice BBC.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy