Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Koronavirus zmutoval: SARS-CoV-2 má už osm kmenů

Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 5 fotografií
covid-19
Genetické analýzy nakažených podle listu USA Today ukazují, že nový koronavirus SARS-CoV-2 má už 8 kmenů. Dosud vědci hovořili pouze o dvou s názvy L a S. Podle profesora Charlese Chiu lze podle kmenů poznat, odkud se infekce šíří.

Profesor Charles Chiu ze ze Sanfranciské školy medicíny při Kalifornské univerzitě uvedl, že rozdíly mezi kmeny jsou malé. Dva nejvzdálenější kmeny od sebe odlišuje jen 11 párů bází ze zhruba 30 tisíc, které virus má. „Ohniska se dají vystupovat. Máme schopnost číst genetické sekvence skoro v reálném čase, takže vidíme, jak jeho kmeny nebo linie cirkulují,“ uvedl.

Podle profesora se například většina případů na západním pobřeží USA pojí s kmenem, který zanesl do Washingtonu muž, jež se 15. ledna vrátil z Wu-chanu. „Virus mutuje tak pomalu, že kmeny si jsou v zásadě velmi podobné,” uvedl Chiu.

Experti hovoří o tom, že je velmi nepravděpodobné, aby se projevy nemoci u osob nakažených různými kmeny lišily. Koronavirus podle Kristiana Andersena z výzkumného ústavu La Jolla mutuje desetkrát pomaleji než virus chřipky.

Chování viru

Virus SARS-CoV- 2 se podle mnohých expertů chová neobvykle. K nákaze nemocí Covid-19 je potřeba určitá infekční dávka, ta zatím není známa, je ale malá jen zhruba několik set nebo tisíc virionů. Množství virů pak určuje, jak je člověk nakažlivý. Průběh nemoci se ale neodvíjí od toho, jak velkému množství virionů byl člověk vystaven, jako je tomu například u chřipky. Zdravotníci v Lombardii zjistili, že u lidí s příznaky a bez příznaků není odlišnost v tom, kolika virionům byli vystaveni.

Související články

Další články