Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Koronavirus zastínil požáry na Ukrajině: Oheň se blíží k reaktoru v Černobylu

Koronavirus zastínil požáry na Ukrajině: Oheň se blíží k reaktoru v Černobylu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 18 fotografií
Zatímco celý svět se zabývá pandemií koronaviru, na Ukrajině hoří lesy. Požár se navíc nebezpečně blíží k reaktoru v Černobylu a obyvatelé přilehlých měst se obávají, že oheň způsobí zvýšení radiace nebo zasáhne radioaktivní materiál, jehož vznícení by mohlo mít neblahý vliv i na 60 kilometrů vzdálené město Kyjev.

Hasiči v okolí elektrárny Černobyl usilovně pracují na tom, aby se k ní požár nepřiblížil. Doufají, že oheň stihnou uhasit nebo postaví ohnivzdorný štít, skrz který by nemohly plameny k elektrárně prostoupit. Nechtějí se k ní přibližovat víc, než je nutné.

Podle zahraničních médií policie zatkla muže, který je podezřelý ze založení požárů v okolí jaderné elektrárny. Podle úřadů je největším problémem fakt, že v okolí reaktoru, ke kterému se požár blíží, se stále nachází radioaktivní materiál. Při jeho vznícení by mohla být do vzduchu uvolněna další radiace.

Od tragédie v Černobylu mohou lidé žít v minimální vzdálenosti 29 kilometrů. Pokud by oheň přispěl ke zvýšení radiace v okolí, je pravděpodobné, že by úřady musely přimět rodiny žijící poblíž, aby se přestěhovaly ještě dál.

Těžký boj s časem i ohněm

S požárem, který se blíží k reaktoru, bojuje zhruba 300 osob. Ve vzduchu se rovněž pohybují tři letadla a dvě helikoptéry, ze kterých je na oheň z výšky spouštěna voda. Reaktor zatím chrání sarkofág, který byl v roce 2016 vybudován pro případ, že dojde k podobné události, jako jsou tyto požáry.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy