Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Koronavirus v těhotenství: Mají mít budoucí maminky obavy?

Koronavirus v těhotenství: Mají mít budoucí maminky obavy?
Zdroj: Pixabay
těhotenství
Koronavirus trápí svět. Naštěstí ve vztahu k porodu a těhotenství jsou zprávy v souvislosti s covidem-19 relativně uklidňující. Redakce eXtra.cz získala exkluzivní lékařskou publikaci, která tuto problematiku podrobně popisuje.

Denně se v ČR narodí více než 300 dětí a v každém okamžiku je u nás přibližně 85 000 žen v různém stadiu těhotenství. Není proto divu, že v případě nakažení koronavirem během těhotenství může docházet k velkým obávám budoucích maminek a jejich blízkých. Z dostupných informací obecně vyplývá, že pozitivní těhotné ženy nejsou k virové nákaze náchylnější než ostatní populace.

Kdo se má mít na pozoru

Na pozoru by se měly mít těhotné ženy s vysokou obezitou, rakovinovým onemocněním, s oslabenou imunitou, s chronickým postižením plic a diabetem, který byl diagnostikován před těhotenstvím. Přenos koronaviru z matky na plod je velmi vzácný. Novorozenci se často po porodu virem nakazí, ale klinický průběh onemocnění bývá velmi lehký nebo bez příznaků. Pro těhotné ženy nebyla vypracována žádná speciální "příručka", obecně platí dodržování základních hygienických opatření stejně jako pro všechny. Fakt, že by se ženy v těhotenství měly více hlídat a být k sobě mimořádně opatrné, platí jak pro zdravé, tak pro pozitivní těhotné ženy.

V případně dalších dětí v domácnosti by měly maminky dbát větší opatrnosti, děti bývají bez příznaků a mají lehký průběh, mohou být však přenašeči viru. Ve studii s více než 11 000 nemocných těhotných žen s covidem vyplývá, že 4 % žen muselo na JIP, 3 % žen potřebovalo intubaci, 0,8 % žen podstoupilo napojení na mimotělní oběh a 0,6 % žen zemřelo. Zatím nejsou známé údaje, které by dokázaly, že styk s koronavirem vede k vyšší potratovosti či vrozeným vadám dítěte. Byl však zaznamenán rozdíl v předčasných porodech, a to 17 % těhotných s covidem versus 8 % těhotných bez covidu.

V případě, že rodička musí do porodnice v době karantény, doporučují se tyto zásady:

  • přijet vlastním dopravním prostředkem
  • mít svou vlastní masku či roušku
  • uvědomit telefonicky nemocnici, že je budoucí matka covid pozitivní
  • před vstupem opět uvědomit personál nemocnice tak, aby se omezil volný pohyb nemocné po prostorách nemocnice

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy