Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Koronavirus v krajích přehledně: Kde hrozí největší riziko nákazy a jaká platí nařízení

Koronavirus v krajích přehledně: Kde hrozí největší riziko nákazy a jaká platí nařízení
Zdroj: Extra.cz
+ Dalších 11 fotografií
Covid-19
V České republice je aktuálně nakaženo koronavirem 5107 lidí. Za čtvrtek přibylo dalších 235 pacientů s nemocí Covid-19, na což ten samý den zareagovalo ministerstvo zdravotnictví plošnými opatřeními. V některých krajích jsou ale nařízení už dávno zpřísněná, což může být matoucí. Připravili jsme pro vás podrobné informace o nejzasaženějších krajích v Česku.

Celé Česko od sobotní půlnoci opět nasadí roušky na hromadných akcích nad 100 lidí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to oznámil na čtvrteční tiskové konferenci. „Jde o taneční akce, koncerty a jiné kulturní akce, sportovní akce,“ uvedl ministr s tím, že od pondělka pak bude plošně platit zákaz akcí s účastí nad 500 osob V pátek ráno pak přišla další změna - roušky budou platit i na některých místech v Praze.

 • Praha
 • Hlavní město je jedním z největších ohnisek koronaviru v Čechách. Aktuální počet pozivních případů se pohybuje kolem 700 a toto číslo roste i kvůli tomu, že se na párty v klubu Techtle Mechtle nakazilo už 109 lidí Na to zareagovala Praha dalším opatřením. Od pondělka tak budou roušky povinné i ve zdravotnických zařízeních, jako třeba v lékárnách a v čekárnách u doktora. Primátor Zdeněk Hřib ale doporučil nosit roušky i v MHD. "Apeluji na všechny, aby roušky nosili vždy, když je to možné, tedy i v hromadných dopravních prostředcích." uvedl Hřib.

  • Moravskoslezský kraj
  • Jednoznačně nejpromořenější oblastí v Česku je Karvinsko, kde došlo k šíření nemoci Covid-19 hlavně v dolech OKD. Moravskoslezský kraj tak zaznamenává přes 2000 aktivně nakažených, na což minulý týden zareagovala ostravská hygiena rázným zpřísněním opatření. To vyvolalo velkou vlnu kritiky a nespokojenosti především ze strany tamních obyvatel. Ode dneška tak došlo ke zmírnění opatření. Na kulturní akce může opět až tisíc lidí, restaurace mohou mít otevřeno oproti 23 hodinám do půlnoci a na Bruntálsku nejsou povinné roušky.

   • Středočeský kraj
   • V kraji je aktuálně nakaženo přes dvě stě lidí, největší podíl na tom mají lokální ohniska v Kutné Hoře a Čáslavi. V těchto oblastech proto došlo ke zpřísnění opatření a od 17. července například platí zákaz návštěv nemocnicích a sociálních zařízeních. Od stejného data mohli v obou městěch sundat roušky, které byly od 10. července povinné ve vnitřních prostorách budov. Zakrytí úst a nosu ale stále platí například v lékárnách nebo u lékaře.

    • Kraj Vysočina
    • Roušky i nadále zůstávají povinné v oblastech Telč a Jihlava, kde v poslední době došlo ke vzniku menších ohnisek koronaviru Nařízení o rouškách je v těchto oblastech jedno z nejpřísnějších v Čechách, jelikož jsou povinné jak v MHD, tak například na venkovních a vnitřních hromadných akcích či ve všech maloobchodech. Počet aktuálně nakažených se tak daří držet kolem osmi desítek.

     • Zlínský kraj
     • Přes stovku nakažených se naopak dostal Zlínský kraj, přičemž největší podíl na tom má obec Vlčnov, kde za středu zaznamenali dalších 26 nakažených. V této oblasti tak platí, že obyvatelé musí povinně nosit roušku ve vnitřních prostorách budov, například v obchodech nebo na úřadě. To samé platí i pro venkovní prostory, kde nelze dodržet vzdálenost 1,5 metru.

      • Liberecký kraj
      • V oblasti Libereckého kraje zaznamenali také přes sto aktuálně nakažených koronavirem. Proto platí v celém kraji povinnost nosit roušky ve zdravotnických zařízeních nebo při nákupech v lékárnách či návštěvách seniorských domů.

       • Ústecký kraj
       • Prozatím posledním krajem, kde platí zpřísněná opatření, je Ústecký kraj. Tam sice monitorují tři desítky aktuálně nakažených, roušky jsou ale povinné ve všech zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

Související články

Další články