Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Koronavirus v Karviné: Důl Darkov přerušil těžbu, město kvůli nákaze ale nezavřou

Koronavirus v Karviné: Důl Darkov přerušil těžbu, město kvůli nákaze ale nezavřou
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Covid-19
V uplynulých týdnech se stal důl Darkov na Karvinsku ohniskem koronavirové nákazy. Důl proto omezil provoz na bezpečnostní minimum, o čemž informovala těžební společnost OKD. Dnes před polednem zasedl krizový štáb Moravskoslezského kraje a později hejtman kraje sdělil, že stav nebezpečí prozatím vyhlašovat nebude.

V dole Darkov musel být výrazně omezen provoz a pohyb zaměstnanců. Silně se tam totiž rozmohla nákaza koronavirem a dosud bylo pozitivně testováno na Covid-19 na 154 zaměstnanců dolu, včetně čtyř pracovníků z jiných šachet než z darkovské, a dále 54 rodinných příslušníků.

Od pátku muselo testováním projít více než tisícovka zaměstnanců těžební společnosti. Absolvovat testy museli i jejich rodinní příslušníci. Od minulého pondělí prošlo testováním asi 2 400 lidí, přičemž na pondělí je v plánu posledních 100 testů.

Aktuálně je těžba na Darkově přerušena a v podzemí se od pátku pohybuje pouze 150 zaměstnanců, kteří zajišťují bezpečný chod dolu. Ředitel provozu OKD David Hájek vysvětlil, že tak chtějí docílit toho, aby se do práce vraceli jen ti zaměstnanci, kteří prošli testováním s negativním výsledkem.

OKD zároveň přiznává, že koronavirus ve spojení s nízkými cenami uhlí dostal společnost do komplikované situace. "Spojili jsme se s naším akcionářem, abychom tuto situaci řešili a věříme, že náš akcionář nenechá lidi v OKD na holičkách," uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Ohnisko nákazy

Darkov na Karvinsku se stal největším ohniskem nákazy koronavirem v České republice. Momentálně je to nejvíce problematické místo společně s Prahou. Dopoledne řešil špatnou situaci v Darkově krajský krizový štáb.

Hejtman kraje Ivo Vondrák již koncem minulého týdne připustil, že je možné vyhlášení stavu nebezpečí, pokud se epidemiologická situace výrazně zhorší. "Díky tomuto kroku bych získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci," upřesnil hejtman. Po schůzi krizového štábu uvedl, že i přes přerušení těžby na Darkově zatím stav nebezpečí vyhlašovat nebude. "Není důvod zavírat Karvinou," řekl.

Protože situace na Darkově je špatná, pro Karvinsko zůstala platná speciální opatření, která v jiných krajích už neplatí. Platí tam například zákaz návštěv v nemocnicích a nesmí se pořádat ani akce nad 100 osob. "Nakažení na Darkově jsou v produktivním věku. Nechceme, aby se nám nákaza přenesla na citlivé skupiny, tedy starší populaci a nemocné," vysvětlila ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy