Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Koronavirus v Česku zpomaluje. Očkování podle evropských dat jasně snižuje množství úmrtí

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

V úterý v Česku přibylo 19.482 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 2500 méně než před týdnem. Bylo to pošesté v řadě, kdy počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných, kterých bylo k úterý téměř 6700. Vysoké ale podle ministerstva zdravotnictví zůstávají počty úmrtí. Jak přitom ukazují data z celé Evropy, čím více je očkovaných, tím více klesá množství hospitalizovaných nebo mrtvých.

Spolu s poklesem denních případů prokázané infekce klesá i týdenní incidence. Na 100.000 obyvatel připadá v ČR 1025 případů za posledních sedm dní. Je to nejméně za poslední více než dva týdny. I nadále se epidemie nejrychleji šíří na východě země. Ve Zlínském kraji testy za poslední týden odhalily přes 1300 nových případů v přepočtu na 100.000 lidí. V Olomouckém kraji to bylo přes 1200. Třetí nejvyšší týdenní incidenci vykazuje Vysočina s 1196 případy. Naopak nejnižší incidenční číslo má Karlovarský kraj s 461 novými případy za poslední týden na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nadále vysoká zůstává vytíženost nemocnic. V úterý bylo hospitalizováno s prokázanou nákazou novým typem koronaviru 6670 lidí, z toho 1040 bylo v těžkém stavu. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl celkový počet pacientů o 331 a počet těžkých případů o 77.

Portugalsko premiantem

Zdravotníci v úterý podali přes 90.000 dávek očkování, které má zabránit těžkému průběhu nemoci. Celkový počet dávek aplikovaných v Česku tak přesáhl 14 milionů. Že očkování funguje, dokládají statistiky portálu Our World in Data, který kromě ČR sbírá koronavirové údaje i z celé Evropy.

Podle dat je nejproočkovanější zemí Evropy Portugalsko. Necelých 88 procent tamních občanů má dokončené očkování, první dávku získalo o procento víc. Naopak nejhůře je na tom v tomto pohledu Bulharsko s 25,9 procenty vakcinované populace. Jak dále ukazují data statistického portálu, očkování jasně ovlivňuje počet hospitalizovaných lidí s koronavirem a těch, kteří s nemocí zemřeli.

V Portugalsku totiž připadá na milion obyvatel 75 pacientů s covidem v nemocnicích, zatímco v Bulharsku je to 968. Účinnost očkování dokládají i úmrtí v posledních dvou týdnech. Portugalsko registruje 19 mrtvých na covid, Bulharsko pak 86.

Černý prosinec

Od začátku epidemie loni v březnu se v ČR prokazatelně nakazilo 2,28 milionu lidí. Přibližně 86 procent z nich se již vyléčilo, naopak 34.034 lidí s covidem zemřelo. Od začátku prosince zemřelo 747 lidí, více než dvojnásobek než za celý říjen. V průměru zemřelo za poslední týden s covidem 107 lidí denně.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy