Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Koronavirus v Česku: Příčinou úmrtí přes poloviny pacientů nebyl Covid-19 ale jiné nemoci

Koronavirus v Česku: Příčinou úmrtí přes poloviny pacientů nebyl Covid-19 ale jiné nemoci
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
nové údaje
Odhady Ústavu zdravotnických zařízení a statistiky ukazují, že onemocnění, které koronavirus způsobuje, nebylo primární příčinou smrti u zhruba 60 % lidí, které eviduje ministerstvo zdravotnictví. Covid-19 totiž "dopomáhá" k rozvoji vážnějších zdravotních problémů...

Pacienti, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem, často měli i jiná závažná onemocnění. Šlo například o nemoci srdce, plic nebo trpěli cukrovkou. Ladislav Dušek, který šéfuje Ústavu zdravotnických zařízení a statistiky, o tom promluvil na úterní tiskovce Co víme a nevíme o Covid-19

44letý muž měl nádor v ledvině

V České republice k pondělí 25. května zemřelo dohromady 317 lidí, z toho bylo 185 mužů a 132 žen. Jednu třetinu tvořili lidé ve věku nad 85 let, další více než třetinu tvořili lidé mezi 75. a 84. rokem věku a zhruba čtvrtina nemocných byla ve věku 65 až 74 let. 29 lidí, kteří zemřeli, bylo mladší 64 let a pouze jediný člověk byl mladší 34 let.

Martin Balík je šéf Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a lékař ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Tam bylo 55 hospitalizovaných pacientů s koronavirem a zároveň trpěli i jiným závažným onemocněním. V polovině dubna zemřel 44letý muž, který však nepodlehl přímo novému typu koronaviru, ale podle Balíka byl u něj později objeven karcinom ledviny.

Mnoho nakažených mělo i jinou nemoc

ÚZIS přišel s daty, která ukazují věk a zdravotní stav zemřelých pacientů s koronavirem. Mezi lidmi nad 60 let mělo více než 70 procent z nich kardiovaskulární onemocnění, u lidí nad 80 let to bylo dokonce 80 %. Asi třetina úmrtí pacientů ve věku mezi 60 a 89 lety měla cukrovku a čtvrtina trpěla onemocněním trávicí soustavy. U lidí nad 90 let mělo 37 % z nich problémy s trávicí soustavou.

Zhruba 16 % lidí ve věku pod 60 let trpělo onemocněním srdce, dalších 16 % mělo problémy s trávicí soustavu a 10 procent trpělo cukrovkou. Ladislav Dušek na konferenci uvedl, že onkologicky nemocných pacientů zemřelo v souvislosti s koronavirem jen málo. Zdůraznil, že zpočátku se mluvilo hlavně o věku, ale v současné době je třeba řešit i chronická onemocnění.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy