Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Koronavirus v Česku: Počet nakažených stoupl na 40, infikovaný je i pražský taxikář

Koronavirus v Česku: Počet nakažených stoupl na 40, infikovaný je i pražský taxikář
Zdroj:
+ Další 4 fotografie
nákaza
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v úterý ráno potvrdil dva nové případy koronaviru. Mezi infikovanými lidmi je i pražský taxikář, který nemá žádné vazby na Itálii, která je momentálně celá v karanténě. U taxikáře není prozatím jasné, jak k nákaze přišel. Podle Romana Prymuly jde o zlomový případ.

V pondělí večer se potvrdilo, že byl nakažen jeden z pražských taxikářů, u kterého však není jasné, jak se mohl nakazit. Podle náměstka ministra zdravotnictví jde o zlomový případ tzv. komunitního rozšíření nákazy.

Hygienici se snaží vyhledat ty, kteří se dostali s taxikářem do kontaktu, když se s ním svezli. "To je pro nás zlomový případ, kdy už opravdu dochází k šíření v komunitě," uvedl Roman Prymula pro Českou televizi. "Nevíme, z jakého zdroje se nakazil. Je to člověk v Praze. Je potenciálním rizikem pro ty, které vozil," dodal náměstek.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Odkud se nakazil?

Podle Prymuly je možné, že se taxikář nakazil od kašlajících Němců v bytě, možná od lidí, které vezl. "V tuto chvíli je velmi složité najít osoby, které s ním jezdily," uvedl Prymula. Zároveň si myslí, že tento případ by mohl vést vládu k dalším opatřením proti šíření nákazy.

"Pro nás je to signál, abychom v kontextu lokální i celoevropské situace vážně uvažovali o tom, že zrušíme akce nad nějakou hodnotu. V úterý o tom budeme vážně hovořit," vysvětlil náměstek.

Noví nakažení

Adam Vojtěch na svém Twitteru oznámil, že Česko má nové dva případy infikované virem COVID-19. "Jedna žena je ročník 1959 a je ze Středočeského kraje. Přišla do kontaktu s nakaženou ženou v zaměstnání, která byla na lyžích v italské Val Gardeně," napsal na sociální síť.

"Druhým potvrzeným případem je muž narozen v roce 1966 z Ústeckého kraje. Vrátil se z hor ze Sextenu v Itálii. Celkem jsme v celé republice doposud vyšetřili 1193 pacientů, u 40 z nich se nákaza potvrdila," dodal Vojtěch. Premiér Andrej Babiš svolal v úterý ráno na osmou hodinu krátkou tiskovou konferenci.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy