Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus v Česku: Nakaženo je už 31 lidí. Dvě ženy se vrátily z Itálie, třetího muže nakazily doma

Zdroj: Pixabay
+ Dalších 5 fotografií
Nákaza
V neděli přibylo dalších pět nakažených. K manželskému páru, který se vrátil z italského střediska Val Gardena, přibyly dvě ženy a jeden starší muž. Zatímco ženy se vrátily z Itálie, muže z rodiny nakazily až doma. V sobotu večer se potvrdily pozitivní testy na koronavirus u pěti pacientů. Celkově je v Česku potvrzeno 31 nakažených, mezi nimiž se nachází i roční kojenec a žena, která se vrátila z Lombardie. Sever Itálie je momentálně v izolaci. Zavřená jsou lyžařská střediska, stejně jako divadla, bary, kina či restaurace. Vláda doporučuje Čechům vrátit se domů, na hranicích vás ale pravděpodobně bude čekat kontrola.

"Máme bohužel 3 nové případy, z Ústeckého kraje. Jedná se o 2 ženy, které byly se skupinou osob, u kterých se virus již potvrdil, v italském středisku Auronzo di Cadore. Obě jsou bez potíží a izolovány v domácí karanténě," napsal Adam Vojtěch na Twitteru. Třetí nově nakažený muž je se ženami v rodinném vztahu.

„Jedná se o manželský pár, který byl lyžovat ve středisku Val Gardena v Itálii se skupinou osob, u kterých se již v minulých dnech onemocnění potvrdilo. Oba jsou v domácí karanténě. Celkem tedy máme 28 potvrzených případů koronaviru,” uvedl na Twitteru v neděli po poledni ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Kontroly

Na těchto místech vás může zastihnout kontrola, která namátkově měří lidem teplotu. Kontrolní stanoviště se nachází v Břeclavi, Mikulově, Hatích, dále na hraničním přechodu Dolní Dvořiště, Strážný, Železná Ruda, Folmava, Rozvadov. Na kontrolu můžete narazit i na Pomezí a na přechodu Cínovec.

7 nově nakažených za víkend

Nově je nakaženo 26 lidí, pacienti se nachází na Bulovce v Praze, v Ústí nad Labem v Masarykově nemocnici nebo v domácí karanténě. Nyní se v Brně u sv. Anny čeká na výsledky testů vzorku 6 lidí. Nejmladším nakaženým je v tuto chvíli roční kojenec, nejstaršímu je 68 let.

"Nemocnice Na Bulovce ohlásila dnes večer dalších 5 pozitivních pacientů na koronavirus. Celkem tedy máme 26 nakažených. Jeden z nově potvrzených je muž, který pobýval v Bostonu. Dva nakažení byli v posledních dvou týdnech v rámci jedné skupiny na lyžích v Itálii," uvedl v sobotu večer Adam Vojtěch na Twitteru.

Sedm nových případů, které se objevily v sobotu, potvrdila nemocnice Na Bulovce. Noví dva nakažení se prokázali i v sobotu dopoledne. „Máme dva nové případy nákazy koronavirem v Česku,“ uvedl premiér Andrej Babiš na velké tiskové konferenci v sídle ministerstva zdravotnictví. Nemocných je ve světě už přes sto tisíc lidí. Počet úmrtí překročil 3400. Vyléčených je už více než 56 000.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Nakažení

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na páteční tiskové konferenci uvedl, že nová pacientka nemá žádné vazby na již nakažené lidi. Žena byla v Lombardii a v tuto chvíli se léčí doma. Nakažený roční kojenec byl překvapením pro každého. Průběh nemoci u všech pacientů je klidný a nemají žádné vážnější příznaky.

Ministr zdravotnictví dále apeluje na zaměstnavatele, aby si dávali pozor na to, kde se v poslední době jejich zaměstnanci nacházeli. "Věřím, že zaměstnavatelé mají přehled o tom, kde se jejich zaměstnanci pohybují, že mají přehled o jejich dovolené a budou v tomto ohledu důslední," prohlásil ministr. Dále uvedl, že by měli zvážit práci z domova, zamezí se tak případnému šíření viru.

Pojišťovna a způsobilost

Soukromé laboratoře mohou Čechy testovat, musí ale splňovat dvě podmínky ministerstva. Musí mít smlouvu s pojišťovnou a způsobilost k tomu takové testování vůbec provádět. Vojtěch je ale zastáncem státních laboratoří.

Související články

Další články