Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus v Česku: Jak správně na karanténu, pokud se bojíte, že jste se nakazili

Zdroj:
+ Další 2 fotografie
Covid-19
Koronavirus se objevil v Česku. Nakáza byla v neděli potvrzena u třech osob, u dalších dvou osob se potvrdila v pondělí. Další stovky lidí po celé republice jsou v domácí karanténě. Co byste v případě, že se v izolaci ocitnete i vy, měli správně dělat? A co dělat, pokud se u vás příznaky objeví na pracovišti?

Hned tři případy nákazy novým koronavirem v Česku byly potvrzeny v neděli, další dva následovaly v pondělí. V domácí karanténě jsou stovky lidí, mezi nimi i rodina jednoho z nakažených. Vzhledem k symptomům podobným chřipce lze často jen těžko odhadnout, jakou nemocí pacient vlastně trpí. Co byste měli udělat v případě, že vám bude doporučeno zůstat v izolaci?

Pravidla karantény

Základním pravidlem je vůbec nevycházet ven. Čtrnáct dní, jakkoliv ta představa může být těžká, musíte zkrátka strávit doma za zavřenými dveřmi. Výjimkou je, pokud pojedete na odběr krve pro testy, i ty se ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha budou brzy provádět v domácích podmínkách.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

Nezapomeňte kontaktovat lékaře. Jak už ale vyplývá z první zásady, rozhodně se do čekárny nevydávejte osobně, raději mu zavolejte. V případě, že se během vaší izolace bude stav zhoršovat, volejte na pohotovost.

Příznaky v práci

Pokud se u vás symptomy koronaviru objeví v době, kdy jste v práci, zdravotníci podle britského deníku Mirror doporučují, abyste si v budově našli místnost, v níž se můžete izolovat. Rovněž by v ideálním případě měla mít okno, aby se dala odvětrávat. V místnosti pak zavolejte lékaři, popište mu své příznaky a pokud jste byli v poslední době v zahraničí, nezapomeňte to zmínit. Kdybyste se vydali domů, mohli byste cestou nakazit další lidi. Raději vyčkejte na příjezd odborníků.

Související články

Další články