Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Koronavirus v Česku: Čeká nás asi nějaká doba v trojce, chceme delší nouzový stav, říká Hamáček

Koronavirus v Česku: Čeká nás asi nějaká doba v trojce, chceme delší nouzový stav, říká Hamáček
Zdroj: eXtra.cz
situace v Česku
Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) považuje za pravděpodobné, že do Vánoc zůstane v Česku skóre protiepidemického systému PES na třetím stupni. Je podle něj logické, aby vláda opětovně požádala o prodloužení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš (66) uvedl, že kabinet o něj žádat bude. Aktuálně nouzový stav platí do 12. prosince.

Česko se ve čtvrtek posune ze čtvrtého do třetího stupně opatření podle systému PES. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je vývoj epidemie uspokojivý. "Počet nakažených klesá, což je dobrá zpráva, ale neklesá tak rychle, jak bychom si možná přáli," uvedl. V úterý laboratoře potvrdily 5176 nových případů, zhruba o 700 méně než předchozí úterý.

Podle Hamáčka není pravděpodobné, že by se Česko brzy posunulo do druhého stupně PES "Čeká nás asi nějaká doba v trojce. Pravděpodobně zahrne i Vánoce," uvedl. O svátcích tak bude nutný nouzový stav, protože platnost řady opatření vlády se bez jeho vyhlášení neobejde. "Kdyby prodloužen nebyl, všechna opatření podle krizového zákona tím končí, dostali bychom se do fáze nekontrolovaného uvolnění," varoval Hamáček.

Kabinet by podle něj měl usilovat o co nejdelší prodloužení stavu nouze. "Nemyslím si, že se situace vyřeší za týden nebo 14 dní. Přijde mi logické žádat o prodloužení na maximální dobu," uvedl. Vhodné by to podle něj bylo i kvůli tomu, aby se poslanci kvůli další žádosti nemuseli scházet koncem roku. "Vzhledem k tomu, v jaké části roku jsme, by bylo jednodušší prodloužení o 30 nebo 21 dní, abychom se dostali za Nový rok," vysvětlil.

Další prodloužení nouzového stavu

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, informoval o tom Andrej Babiš. S aktuálním vývojem koronavirové epidemie v Česku není spokojený, řešením podle něj bude vakcína. V souvislosti se čtvrtečním rozvolněním protiepidemických opatření vyzval lidi k opatrnosti. "Ten vir bohužel tady je a úterní číslo mě vůbec nenadchlo," uvedl dnes.

Vicepremiér Karel Havlíček po nedělním mimořádném jednání kabinetu uvedl, že vláda bude žádat o jeho prodloužení do konce roku. Babiš chce termín delší. "My budeme žádat o prodloužení o 30 dnů," řekl Nově. Dodal, že nikdo neví, zda nebude nutné žádat o prodloužení i po Novém roce.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy