Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Restaurace maximálně do 20 hodin, vláda opět utahuje šrouby

Restaurace maximálně do 20 hodin, vláda opět utahuje šrouby
Zdroj:
koronavirus
Koronavirová situace v Česku nevypadá zrovna příznivě. Jen pár dní po rozvolnění se země dostala v systému PES zpět do čtvrtého stupně. Právě to bylo i jedním z bodů jednání ve Sněmovně. Ministr zdravotnictví hodlá přitvrdit. Úpravy se dotknou zejména restaurací a dopravy. Nová pravidla vstoupí v platnost ve středu.

Od minulého čtvrtka se mohli lidé v celé České republice opět volněji nadechnout. Po dlouhé době se opět otevřely obchody, restaurace, hospody a služby. Bohužel jen několik dnů poté došlo ke zhoršení situace. Ministr Jan Blatný () se rozhodl pro zpřísnění některých opatření ze třetího stupně.

  • Otevírací doba hospod, restaurací a dalších stravovacích zařízení se od středy omezuje, zavřít musejí už ve 20 hodin
  • Vláda zakazuje také konzumaci alkoholu na veřejnosti po celý den
  • Platí také zákaz konzumace jídla i pití na všech vánočních trzích
  • Blatný vyzval města ke zvýšení kapacity hromadné dopravy

Vláda tak reagovala na častá porušování opatření v tomto odvětví. Podle Blatného k výdejním okénkům byly přistavovány vyhřívané stany, byly zjištěny přeplněné bary. Také na trzích se konzumovalo jídlo a alkohol, což bude rovněž od středy podle Blatného zakázáno.

Skóre je na hranici

Restaurace aktuálně mohou mít otevřeno mezi 06:00 a 22:00. Mohou obsluhovat pouze usazené hosty, u jednoho stolu smějí sedět nejvýše čtyři lidé. Kapacita stravovacích podniků může být naplněna maximálně na 50 procent. Gastronomická zařízení byla kvůli zamezení šíření koronaviru od 14. října do 2. prosince pro veřejnost uzavřena.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nenavrhuje přechod ze třetího zpět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Skóre je podle ministra Blatného na hranici, stav epidemie stagnuje. "Od začátku říkáme, že protiepidemický systém je zásadním, nikoliv jediným zdrojem rozhodování pro naše rozhodování. Je to uvedeno už v metodice," řekl ministr Blatný na tiskové konferenci.

Postihy za porušení nařízení vlády

Dílčí novela krizového zákona počítá s pokutami za porušování protikoronavirových nařízení vlády až 50.000 korun pro fyzické osoby a tři miliony korun pro právnické osoby. Vláda dnes návrh předlohy ministerstva vnitra schválila, informoval na tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ukázalo se, že je možné postihovat porušování opatření ministerstva zdravotnictví, která se například týkají nošení roušek, u vládních nařízení týkajících se třeba uzavření restaurací to je ale problematické, řekl.

"Jestliže dneska fyzické osoby bylo možné pokutovat maximálně 20.000 korunami a u právnických osob nebylo možné dát jakýkoli postih vůbec, novela navrhuje, aby pokuta fyzickým osobám mohla jít až na 50.000 korun, v případě právnických osob až tři miliony korun," řekl Zaorálek. Kabinet chce, aby předlohu Sněmovna projednala ve stavu legislativní nouze.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy