Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Koronavirus se dá porazit různými způsoby: Tyto čtyři zabírají, jsou ale stále experimentální

Koronavirus se dá porazit různými způsoby: Tyto čtyři zabírají, jsou ale stále experimentální
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
přehled
Podle odborníků to zatím stále vypadá, že lék na onemocnění Covid-19 neexistuje. Některá léčiva však u pacientů mohou zabrat a dostat je z nejhoršího ven, ne-li je dokonce uzdravit. Už jste se mohli seznámit s Remdesivirem a Favipavirem, jaké další léky však může člověk zkusit, aby se dostal z nemoci, kterou koronavirus způsobuje? Podívejte se na náš přehled.

Koronavirus už několik měsíců sužuje naši planetu a onemocněním, které virus způsobuje, se nakazilo už přes 1 850 000 lidí v celém světě. Na nákazu zemřelo už více než 114 tisíc lidí a čísla i nadále stoupají. Počet vyléčených se však přehoupl přes 427 tisíc, což je zásluhou i některých léků, které mohou doktoři při onemocnění COVID-19 podávat.

Experimentální léčba

Remdesivir se původně používal při léčbě eboly a dorazil k nám díky společnosti Gilead. Dostal jej právě nemocný taxikář, který byl připojen k mimotělnímu oběhu. Odborníkům není jasné, do jaké míry se taxikářův zdravotní stav zlepšil díky léku. Muž byl však od přístrojů odpojen a z nejhoršího je venku, což značí, že je to evidentně dobrá volba pro léčbu závažných průběhů nemoci.

Ne u všech může léčba zabrat stejně

Nově se v Čechách mluví i o Favipaviru z Japonska, který se má použít při středně těžkých případech onemocnění. Dále se dá použít i lék Plaquenil a krevní plazma od vyléčeného pacienta, tyto čtyři možnosti se jeví jako nejúčinnější. Avšak podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové jsou stále pouze v experimentální fázi. U všech nemocných nemusí fungovat stejně.

Favipavir je antivirotikum užívané například při léčbě chřipky, západonilské horečky, žluté zimnice či slintavky a kulhavky. Japonsko zařadilo Česko na seznam zemí, které lék dostanou a první dodávka by měl dorazit v příštím týdnu. Léčivo bude zhruba pro 20 až 25 pacientů. Pokud by to nestačilo, Česko může přikoupit ještě pro 80 případů.

Léky užívané při závažných nemocích

Plaquenil, nebo také hydrochlorochin, patří mezi léčiva, která se primárně užívají při malárii. Použít se dají i při léčbě autoimunitních onemocnění (například lupus). Lék má protizánětlivé účinky a chráni imunitní systém. Storová uvedla, že ministerstvo zdravotnictví reguluje předpis Plaquenilu proto, aby se zamezilo jeho skupování do zásoby. Lék je určen pro hlavně těžší případy.

Krevní plazma od uzdravených

Krevní plazma je účinnou variantou. Uzdravený člověk poskytne svou krevní plazmu tomu, který onemocněním stále trpí. "V plazmě musí být dostatek protilátek a musí splňovat všechna další kritéria," uvedla Storová na webu SÚKL. V Itálii tento postup používají.

Odborníci po světě testují desítky léčiv, které by mohly v současné koronavirové pandemii zabrat. Probíhá zhruba 500 klinických studií a mluví se o i o dalších antiviroticích, biologických a biotechnických lécích a také o vysokých dávkách vitamínu C. Nic z toho však prozatím není ověřené.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy