Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus ovlivní MS v hokeji: Zápasy bez diváků? A přijede vůbec Kanada?

Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
+ Další 2 fotografie
ms v hokeji
Už 8. května má ve Švýcarsku vypuknout mistrovství světa v hokeji. Jenže necelých sedmdesát dní před startem šampionátu je tato událost vážně ohrožena. Pořadatelé v čele s prezidentem Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Faselem se totiž obávají koronaviru.

Kvůli koronaviru už bylo zrušeno několik sportovních událostí včetně světového halového šampionátu v atletice, který se měl konat v Číně Jenže situace už je vážná také v Evropě.

Letošní mistrovství světa se má odehrát ve švýcarských městech Curychu a Lausanne, ovšem ve Švýcarsku se kvůli obavám z koronaviru už poslední dvě kola hokejové ligy odehrála bez diváků a nikdo neví, jaká bude situace na začátku května.

Nechceme zápasy duchů

Jedno se ale zdá být jisté - než hrát mistrovství světa bez fanoušků, tak ho radši zrušit úplně. "Z mého pohledu zápasy duchů nedávají žádný smysl. Podle mě by se mistrovství světa bez diváků neuskutečnilo," řekl René Fasel v rozhovoru pro švýcarský deník Blick.

Fasel je ve své funkci šéfa IIHF více než 25 let a právě v rodném Švýcarsku se chtěl s touto pozicí, kterou na podzim opustí, rozloučit. "Jsme v úzkém kontaktu s organizátory a snažíme se situaci analyzovat. Vyčkáme do 15. března, jak se do té doby bude pandemie vyvíjet. Pak, možná, budeme moci říct víc," dodal.

Situace je nejasná

V současnosti v Budapešti zasedá zdravotnická komise IIHF a očekává se, že zruší veškeré mezinárodní hokejové akce, které jsou na programu v průběhu března. Nahlas se mluví také o tom, že se neuskuteční ani mistrovství světa hráčů do 18 let, které se má v dubnu odehrát v USA.

A další na řadě může být květnový šampionát ve Švýcarsku. "V současné době je situace naprosto nejasná a vyvíjí se každý den. Dokud nepadne oficiální rozhodnutí IIHF, jsou jakékoliv úvahy předčasné," uvedl pro Sport.cz tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

Jendou z možností také je, že by do Evropy nepřicestovaly týmy Kanady a USA. "Byl by to vážný zásah do systému. Turnaj už je rozlosovaný, prodávají se i vstupenky. Všechno to jsou ale scénáře, na které myslíme," přiznal Fasel.

Datum zatím není

Pokud by ke zrušení mistrovství světa skutečně došlo, tak by pořadatelé šampionátu ve ztrátě nebyli: od roku 2012 jsou totiž proti takovýmto hrozbám pojištěni. "Máme několik doporučení zdravotnické komise IIHF, která před podobnými akcemi zavedla povinné dotazníky pro všechny hráče a členy realizačních týmů. Ti v nich musejí prohlásit, že po 15. lednu nebyli v kontaktu s nikým z Číny, že nevykazují žádné znaky onemocnění koronavirem. Pokud by to potvrdit nemohli, musejí souhlasit, že budou podrobeni lékařskému vyšetření," dodal pro Sport.cz Zikmund. Konkrétní datum, do kdy konečné rozhodnutí musí padnout, ale zatím není stanoveno.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Související články

Další články