Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus ničí svět sportu: Fotbal bez diváků! A MS v hokeji bude možná zrušeno

Zdroj: Martin Sekanina / CNC / Profimedia
+ Dalších 10 fotografií
sport a virus
Mistrovství světa v hokeji má ve Švýcarsku začít už za necelé dva měsíce. Klíčovou otázkou však v současné době není, jak budou jednotlivé týmy vypadat, ale jestli se světový šampionát vůbec uskuteční. Vláda České republiky zakázala konat akce, na kterých bude více než 100 lidí. Fotbalové zápasy by se tak mohly konat bez diváků. Nebo budou akce zcela zrušeny.

Kvůli obavám z koronaviru bylo zrušeno několik sportovních událostí. Bude tou další světový šampionát v hokeji Jisté je jedno – bez diváků se mistrovství světa ve Švýcarsku hrát nebude. "Z mého pohledu zápasy duchů nedávají žádný smysl. Podle mě by se mistrovství světa bez diváků neuskutečnilo," uvedl na začátku března prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel v rozhovoru pro švýcarský deník Blick.

V zákulisí padaly i další netradiční návrhy, například šampionát bez týmů USA a Kanady nebo přesun pořadatelství do ruského Soči. "Ruská strana se na nás obrátila s návrhem, že je připravena pomoci v případě, že se mistrovství světa nebude moci konat ve Švýcarsku. Nedávno jsem v Rusku byl a o této možnosti jsme mluvili," řekl před pár dny Fasel.

Vedení IIHF však tento scénář smetlo ze stolu a v současnosti tak existují jen dvě možné varianty – šampionát před zaplněnými švýcarskými arénami v Curychu a Lausanne, nebo zrušení celého turnaje, což by pro hokejové fanoušky byla velká rána.

NHL se začíná bát

Stejně jako to, kdyby do Švýcarska nepřijeli hráči z NHL, a turnaj by tak hráli, stejně jako před dvěma lety na olympijských hrách v Jižní Koreji, pouze hokejisté působící v Evropě. I to se totiž může stát. Už teď v NHL platí zákaz vstupu novinářů do šaten, hráči musí omezit kontakt s fanoušky na minimum a zaměstnanci NHL nesmí pracovně cestovat do Evropy.

Účast českému týmu předběžně přislíbil třeba David Pastrňák (pokud by s Bostonem vypadl v play off), ovšem jestli vedení NHL hráčům cestu do Švýcarska zatrhne, tak on, ani nikdo další, nic nezmůže a šampionát přijde o spoustu hvězd. "Jsme si vědomi situace ve světě, která se stále vyvíjí. Variant, které přicházejí v úvahu, je celá řada," řekl trochu vyhýbavě pro The Athletic komisionář NHL Gary Bettman.

Rozhodne se do konce dubna

Ve Švýcarsku jsou prozatím do konce tohoto týdne zakázány události pro více než tisíc lidí. Poslední dvě kola švýcarské hokejové ligy se hrála bez fanoušků a play off ještě ani nezačalo. O dalším vývoji v zemi helvétského kříže se rozhodne v neděli 15. března, na což pak svými kroky zareaguje také IIHF.

Mezinárodní hokejová federace už rozhodla o zrušení mistrovství světa žen, které mělo na konci března vypuknout v Kanadě. Velké otazníky se vznášejí rovněž nad světovým šampionátem hráčů do 18 let, které má odstartovat 16. dubna v americkém Plymouthu. Konečné stanovisko o budoucnosti mistrovství ve Švýcarsku by mělo padnout v polovině dubna.

Tvrdá pravidla v Česku

Akce nad 100 lidí ruší Česko od úterý. Nařízení vstoupí v platnost v 18 hodin. Budou rušeny plesy, koncerty, sportovní a kulturní akce Mnohé kluby budou prodávat lístky jen pro 100 lidí. Pořádání sportovních akcí hodlá premiér Babiš nechat na organizátorech. "Platí ten limit, takže by se utkání mohla odehrát bez diváků. Ale záleží to na organizátorech," uvedl premiér České republiky.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Související články

Další články