Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus napadl Číňany, protože jich je moc, uvedl chirurg Pirk

Zdroj: profimedia.cz
názor
Významný český kardiochirurg Jan Pirk (71) nedávno v pořadu časopisu Reflex řekl, že by bylo nejlepší, abychom se koronavirem co nejdříve nakazili všichni, abychom získali potřebnou imunitu. Tento jeho výrok nenechal chladným epidemiologa Romana Prymulu a další české odborníky, kteří si myslí, že by to nijak nepomohlo. Podle Pirka se koronavirus v Číně objevil zcela přirozeně a epidemie je jen odpovědí na přelidnění.

Chirurg Pirk považuje paniku kolem koronaviru za politický populismus. Podle něj není důvod k obavám a koronavirus přirovnává k ostatním druhům chřipky. „Je to prostě nový typ chřipky. Tady umře na chřipku každý rok několik desítek lidí. Jsou to lidé staří nebo jinak nemocní a ta chřipka je dorazí," řekl přednosta Kardiocentra IKEMu.

Čína je přelidněná

Koronavirus má navíc zatím jen mírný průběh, proto se podle něj není čeho obávat. Existenci koronaviru připisuje přelidnění a nedostatečné hygieně. "V Číně je populace přemnožená a u každého živočišného druhu, když se přemnoží, tak se něco stane. Příroda to začne korigovat," uvedl dále. Úmrtnost několika tisíců lidí je dle Pirka ve srovnání s počtem obyvatel Číny relativní.

"V Číně zemřelo 2 000 lidí, ale jsou jich 2 miliardy. Když se někde přemnoží živočišný druh, je ho tam příliš mnoho, nedodržují se hygienické zásady, tak potom něco bouchne." Jako příklad uvedl prasečí mor, který se objevil v návaznosti na přemnožení prasat.

I když se Pirk dostal za své výroky do střetu názorů, mezi odborníky našel i zastání. Podobný názor na způsob posílení imunity prostřednictvím plošné nákazy má i brněnský lékař Luboš Pantůček. „Takhle to děláme celý život, přijde nějaká epidemie, vy se s ní setkáte a buď to zvládnete, nebo ne. Vždycky, když zvítězíte, tak to imunitu posílí.“

Související články

Další články