Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Koronavirus nabírá na síle: Vláda rozhodne o zpřísnění, Blatný chce zavřít už v úterý

Koronavirus nabírá na síle: Vláda rozhodne o zpřísnění, Blatný chce zavřít už v úterý
Zdroj:
opatření
Epidemie koronaviru v Česku znovu sílí, o víkendu rizikové skóre stouplo na 71 bodů. Už týden tak zůstává ve čtvrtém stupni rizika a blíží se k pátému, který je vymezen 76 až 100 body. V něm se aktuálně nachází pět krajů. V zemi přitom stále platí až na několik výjimek opatření podle třetího stupně rizika. Vláda proto v pondělí bude rozhodovat o přechodu do čtvrtého stupně, současná opatření by se tak zpřísnila. Zatím ale není jasné, od kdy. Znovu zavřít budou muset zřejmě hotely a restaurace, zatímco obchody a služby by mohly dál fungovat. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dál jedná o kompenzacích pro zasažená odvětví, představí je nejdřív vládě.

Kabinet by měl v pondělí také posoudit, zda dobrovolné testování na covid-19 nezačne kvůli velkému zájmu lidí už ve středu, a nikoliv v původně avizovaný pátek, řekl dnes ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Do testování by se podle jeho vyjádření na facebooku mohlo potenciálně zapojit 5200 praktických lékařů, 6000 zubařů a 9000 ambulantních specialistů. Navyšovat se také bude počet testů ve fakultních nemocnicích, uvedl.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už v pátek avizoval zpřísnění opatření s tím, že lidé budou mít čas se na přechod do čtvrtého stupně připravit. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by to mělo nastat nejpozději ve středu. Zdůvodnil to obavou z aktuálních čísel. "Já bych otevřeně řečeno do pátku nečekal, protože mě ten nárůst čísel děsí," řekl dnes v České televizi. Poukázal na zkušenost ze září.

Hamáček se také omluvil za zmatky ohledně vládního usnesení o prodeji všech nápojů z restaurací a jejich výdejových okének, za nesmysl ho označil i Babiš, který bude žádat úpravu kritizovaného nařízení. "Já se za to omlouvám a budu trvat na tom, aby se to změnilo, protože není možné, aby si lidi nemohli brát kelímek s kávou," uvedl v České televizi. Premiér je také pro prodloužení vánočních prázdnin, děti by měly jít podle Babiše před svátky naposledy do škol v pátek 18. prosince, a ne až v úterý 22. prosince.

Kritika

Hamáček kritizoval takzvaný daňový balíček, "položit" kvůli tomu vládu by v současné době ale považoval za nezodpovědné. ČSSD podle něj ve vládě po dobu nouzového stavu, poté se poradí, jak dále postupovat. Diskuzi o předčasných volbách označil za legitimní. Babiš na to reagoval slovy, že sociální demokracii ve vládě nedrží a pokud má s účastí v menšinovém kabinetu problém, může odejít a přestat o tom donekonečna mluvit. Vláda podle něj nouzový stav zvládne i bez účasti ČSSD.

Havlíček dnes v televizi Prima řekl, že vše nasvědčuje tomu, že vláda zpřísnění schválí. Hotely a restaurace by pak musely podle Havlíčka zavřít ke konci týdne. Pokud se tak stane, budou podle Havlíčka náhrady "velmi slušné". Poslední zavření nebylo pro restaurace likvidační, míní. Mohly čerpat příspěvek na komerční nájem a stát jim v plné výši kompenzoval mzdy zaměstnanců. Finální podpůrné programy chce představit v pondělí odpoledne vládě, řekl ČTK.

Obchody

Obchody by podle Havlíčka měly moci navzdory dosavadní tabulce PES fungovat i ve čtvrtém stupni. Nebude přitom záležet na prodávaném sortimentu ani na tom, zda se obchod nachází na ulici nebo v obchodním centru. Ve čtvrtém stupni by měly být na rozdíl od dřívějška v provozu i služby jako kadeřnictví. Blatný podle Havlíčka souhlasil, že by to tak mohlo být, konečné rozhodnutí bude na vládě.

Rizikové skóre PES nejprve v sobotu stouplo o pět bodů na 69 a v neděli na 71. Za zhoršením byl růst reprodukčního čísla na 1,2 a mezitýdenní nárůst počtu nových případů u seniorů za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel 65+. V sobotu laboratoře v Česku odhalily 3655 nakažených koronavirem, což bylo o víkendovém dni nejvíce od 14. listopadu. Aktuálně je v zemi s potvrzenou nákazou téměř 65.000 lidí, většina má lehký průběh. V Česku s onemocněním covid-19 zemřelo celkem 9535 lidí.

Testování

Původně se mělo antigenní testování na covid-19 spustit v pátek 18. prosince, možná ale začne o dva dny dříve. Termíny v odběrových místech, u nichž už je rezervace na testy možná, se rychle zaplnily zejména v Praze, některé nemocnice v hlavním městě mají volné termíny až po Vánocích. Ministerstvo zdravotnictví k testování spustilo web crs.uzis.cz, kde je i přehled odběrových míst v krajích a odkazy, kde je možné si termín zarezervovat. Data o vytížení odběrových míst jsou ale podle informací na webu prozatím neúplná.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy