Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Babiš s Vojtěchem chtějí urychlit zavedení plošných opatření. Platit budou nejspíš od zítřka

Babiš s Vojtěchem chtějí urychlit zavedení plošných opatření. Platit budou nejspíš od zítřka
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 9 fotografií
Covid-19
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už ve středu avizoval, že přemýšlí nad opětovným zavedením celoplošných opatření proti koronaviru. Ve čtvrtek dopoledne pak na tiskové konferenci potvrdil, že by měla platit od pondělka. Vše se ale nakonec zrychlí, premiér Andrej Babiš chce zavést první opatření už v pátek. Proto na čtvrteční odpoledne svolal další tiskovou konferenci.

„Epidemiologická situace se nedá označit za dobrou. Čísla jsou větší. Ukazuje se, že vnitřní akce, kde je více lidí pohromadě, jsou nejvíce rizikové,“ uvedl ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že Česku tak nejspíš nezbyde nic jiného, než se opět uchýlit k přísnějším opatřením.

Čtvrtek pak potvrdil nárůst čísel, protože se nemocí Covid-19 nakazilo dalších 247 lidí. „Uděláme všechno pro to, abychom situaci zvládli bez nějakých zásadně omezujících opatření typu omezení volného pohybu nebo zavírání obchodů či restaurací. Spíše to budou opatření preventivní,“ řekl ve čtvrtek Vojtěch na tiskové konferenci.

Vrátí se roušky?

"V tuto chvíli zvažujeme s epidemiology, jak budou plošná opatření vypadat," prohlásil Vojtěch na čtvrteční tiskové konferenci. Definitvní rozhodnutí mělo původně padnout v pátek, nakonec se ale rozhodne už dnes po páté hodině. „Musíme reagovat rychle, na ten vývoj,” řekl krátce Babiš. Některá opatření tak budou nejspíš platit už od zítřka.

Podle preméra Andreje Babiše (65) půjde ale jen o roušky. „Je samozřejmě na zvážení, jestli se nerozhodne na úrovni ministerstva zdravotnictví o nějakém celoplošném opatření, ale bylo by to jedině v relaci vnitřní prostory a počet lidí, kteří by museli nad nějaký počet zúčastněných nosit zase povinně roušky,” řekl pro Novinky.cz Babiš.

V posledních týdnech zaznamenala Česká republika výrazný nárůst nakažených koronavirem. Počet aktivních případů dokonce překročil hranici 5000 lidí, což je víc, než bylo na jaře, kdy se zavíraly obchody a lidé měli zůstávat doma. Tentokrát ale většina nakažených pociťuje jen minimální příznaky. Ke 21.7. bylo hospitalizováno s nemocí Covid-19 pouze 141 osob.

Nejde o druhou vlnu

Podle Vojtěcha i předních epidemiologů, jako je například Roman Prymula ale nejde o druhou vlnu. Většina nakažených lidí podle nich pochází z lokálních ohnisek. Těmi jsou mimo jiné Moravskoslezký kraj, Liberecko nebo třeba Kutnohorsko. V těchto oblastech už došlo ke zpřísnění opatření, jako třeba povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách budov a MHD.

V pondělí se pak například kvůli náhlému omezení otevíracích hodin v restauracích demonstrovalo v Ostravě. Tamní umělci pak chystají podat hromadnou žalobu na hygienu, protože ta bez varování zpřisnila opatření, kvůli kterým se musely zrušit koncerty a festivaly.

Související články

Další články