Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Koronavirus na ústupu: Přibylo nejméně nakažených od srpna, konečně otevřely obchody

Koronavirus na ústupu: Přibylo nejméně nakažených od srpna, konečně otevřely obchody
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
Koronavirus

Laboratoře v ČR v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24.819 lidí, zhruba o 4000 více než před týdnem.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,645 milionu lidí. Z toho 29.711 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo. Za minulý týden eviduje ministerstvo zatím 211 zemřelých s covidem, o týden dříve to bylo 328. V dubnu zemřelo přes 2500 lidí, na květen zatím připadá téměř 300. Nejtragičtější z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy zemřelo téměř 6000 lidí s potvrzenou nákazou. Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covid-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30.000 svíček. První z nich zapálí prezident Miloš Zeman.

Ke zvládnutí epidemie má mimo jiné přispět očkování proti koronaviru. V Česku bylo dosud podáno 3,654.376 dávek vakcíny proti covid-19, plně očkováno je 1,058 milionu lidí. V sobotu zdravotníci očkovali přes 30.000 a v neděli téměř 25.000 lidí. Je to výrazně méně než v předchozích třech rekordních dnech, ale oproti minulým víkendovým dnům počet očkovaných stoupl. O volných dnech se očkuje méně, podobné je to i s testováním. Počty nedělních testů ministerstvo zatím nezveřejnilo.

Vláda rozvolnila třetí balíček

V posledních týdnech se epidemická situace v ČR zlepšuje. V uplynulém týdnu testy odhalily přes 10.800 nakažených, o týden dříve téměř 14.400 a předtím zhruba 17.500. Vláda tak přistupuje k postupnému rozvolňování. Ode dneška se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly dosud uzavřené kvůli epidemii nemoci covid-19. Postupně se také vracejí žáci a studenti do škol a zmírňují se pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest venku.

Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100.000 obyvatel, aktuální počet zveřejní ministerstvo později. Další možné úpravy covidových opatření dnes probere vláda. Ministři by se mohli mimo jiné zabývat záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení rotační výuky od 17. května. Premiér na svém twitteru v neděli také uvedl, že by vládní rada pro zdravotní rizika měla rozhodnout o otevření registrací k očkování proti koronaviru pro věkovou skupinu 45 až 49 let od dnešní půlnoci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy