Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Koronavirus mění 28. říjen! Vyznamenání předáme jinak, prozradil eXtra.cz Ovčáček

Koronavirus mění 28. říjen! Vyznamenání předáme jinak, prozradil eXtra.cz Ovčáček
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Státní vyznamenání
Koronavirus v Čechách už ovlivnil téměř vše a nevyhne se tomu ani předávání státních vyznamenání. Slavnostní ceremoniál se vždy konal 28. října a předávání sledoval zaplněný Vladislavský sál na Pražském hradě. Kvůli epidemii covidu-19 ale bude letos počet účastníků radikálně omezen, což pro eXtra.cz potvrdil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Česko zrovna prožívá jedno z nejtěžších období od sametové revoluce. Prakticky každý den trhají počty nakažených rekordy a nejinak tomu bylo i v úterý, kdy hygienici zaznamenali 4457 pozitivních případů s covidem-19. Česko je na tom dokonce nejhůř v celé Evropě a vláda tak musí sahat po přísných opatřeních.

Ve výrazných problémech se tak nachází i slavnostní předávání státních vyznamenání, které se má uskutečnit v Den vzniku samostatného Československa. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ale prezident Miloš Zeman (76) hodlá akci uskutečnit. "Ceremoniál neplánujeme zrušit, ale bude komornější. Přípravy koordinujeme s hygieniky," řekl Ovčáček pro eXtra.cz.

Na vnitřních akcích pouze deset osob

Je jasné, že kvůli omezeným kapacitám na akcích uvnitř budov nemůže být přítomno tolik hostů, jako bylo v minulosti zvykem. V současnosti dokonce platí nařízení, které omezuje počet lidí na hromadných akcích uvnitř budov na 10 účastníků. Toto opatření platí do 18. října, ale je pravděpodobné, že bude prodlouženo. Prezident přitom jen minulý rok vyznamenal 42 osobností.

V České republice navíc kvůli koronaviru platí od pondělí nouzový stav a ministr zdravotnictví Roman Prymula řekl, že v pátek oznámí další zpřísnění opatření. Do předávání vyznamenání přitom zbývají tři týdny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy