Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Koronavirus má i princ Charles: Tohle se stane, když mu podlehne královna Alžběta

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
koronavirus
Princ Charles (71) se nakazil koronavirem a nedá se vyloučit, že onemocní i královna Alžběta II. (93). V případě, že by zákeřné chorobě COVID-19 hlava ostrovního království podlehla, existuje detailní scénář, co se po její smrti stane.

Nechala se královna Alžběta II. otestovat na koronavirus Buckinghamský palác to úzkostlivě tají, už roky je ale připraven scénář úmrtí nejslavnější vladařky na světě. Pro eXtra.cz ho detailně popsal odborník na protokol Jindřich Forejt

Jestliže královna zemře v paláci, její smrt ohlásí portrét a hymna. Stalo by se tak až po 8. hodině ráno kvůli dodržování nočního klidu. Následovat bude smuteční projev ministerského předsedy, kterým je momentálně Boris Johnson Kdyby nedejbože skonala na veřejnosti, bude to celý svět vědět okamžitě. Před královským sídlem budou zástupy novinářů a zarmoucených lidí, kteří na místo budou nosit květiny.

Státní smutek

Po smrti královny Alžběty bude ve Velké Británii vyhlášen dvanáctidenní smutek. Burzy a banky přeruší provoz. Vlajky budou viset na půl žerdi, v televizích bude platit zákaz vysílat komedie. Ambasády po celém světě zpřístupní kondolenční knihy.

V britském parlamentu by měla být vystavena královnina rakev. Tradiční místo ale prochází rekonstrukcí, a tak by nejspíš musel být využit jiný prostor. Na zesnulou královnu se bude moct přijít kdokoliv podívat 23 hodin denně.

Pohřeb

Pohřeb, jehož seznam hostů už teď čítá 200 tisíc lidí, povede arcibiskup z Canterbury. „Co se státního pohřbu týče, ten je připraven již několik let dopředu a současně s ním i seznam pozvaných, který se mění s ohledem na výsledky voleb v ostatních zemích. V současné chvíli by se měl účastnit prezident Miloš Zeman. Na posledním britském státním pohřbu maminky královny Alžběty II. zastupoval prezidenta Václava Havla ředitel hradní kanceláře,“ řekl eXtra.cz Forejt.

Na jednom místě se shromáždí nejmocnější lidé světa – prezidenti, politici a šlechtici. Státní smutek, který skončí až po pohřbu, budou doprovázet extrémně přísná bezpečnostní opatření kvůli teroristickým hrozbám. Je ale otázkou, zda by se podoba státního smutku kvůli pandemii nezměnila, případně by se posunul alespoň termín pohřbu.

Nákazu koronavirem v královské rodině zatím přiznal princ Charles.

Související články

Další články