Koronavirus je už pátou pandemií za posledních 100 let. Jaké byly ty předešlé a kam zmizely?
Koronavirus není první globální virová epidemie, s níž se musí lidstvo vypořádat. Za posledních sto let tu bylo celkem pět zákeřných pandemií, které si vyžádaly přes neskutečných 106 milionů životů.
Španělská chřipka
Doposud nejvíce obětí měla španělská chřipka, která svět sužovala v letech 1918 až 1920. Podle odhadů mělo zemřít 17 až 50 milionů lidí, ale spekuluje se až o neuvěřitelných 100 milionech mrtvých. Pandemie byla jedinečná tím, že na ni umírali i poměrně zdraví lidé. „Smrtnost byla vysoká u lidí mladších pěti let, následně ve věkové skupině 20 až 40 let a pak u lidí nad 65 let,” uvedlo středisko. Je také zajímavé, že tuto pandemii neukončilo plošné testování a podle odborníků vlastně nikdy neskončila. Virus chřipky dle nich začal mutovat a přenášel se na lidi i zvířata. Chřipkou bylo nejvíce zasažené Španělsko, ale rozšířila se do celého světa.
Asijská chřipka
Asijská chřipka se poprvé objevila v roce 1957 v Asii. Zasáhla nejvíce město Hongkong a vyžádala si až dva miliony lidských obětí. Virus ale nezůstal jen v Asii a rozšířil se i do dalších zemí včetně Spojených států amerických. Velikému rozšíření a mnohonásobně většímu počtu mrtvých zabránil americký mikrobiolog Maurice Hilleman, který zařídil rychlý vývoj vakcíny.
Hongkongská chřipka
O jedenáct let později od asijské chřipky zasáhla město Hongkong další. Tu pojmenovali jako hongkongská chřipka a trvala od roku 1968 do roku 1970. Naštěstí proti této chřipce byla část obyvatel částečně imunní, ale i přesto na ni zemřelo celosvětově od jednoho do čtyř milionů lidí. Tato infekce se podle informací tenkrát rozšířila i do Československa, a to konkrétně přenosem ze sousedního Polska. Ale protože naše zdravotnictví v té době často tajilo nebo zkreslovalo informace, spousta obyvatel o této pandemii nevěděla.
Prasečí chřipka
Poslední velikou chřipkou před koronavirem byla prasečí, která se poprvé objevila v Mexiku v březnu roku 2009. Zemřelo na ni po celém světě kolem 500 tisíc lidí a oproti klasické chřipce na ni mnohem více umírali lidé mladší pětašedesáti let. Prasečí chřipka se začala z Mexika šířit i do jiných zemí a vcelku brzy se objevila v USA, Kanadě, Izraeli nebo třeba Velké Británii. Chřipka ale nakonec poměrně rychle zmizela a v Česku na ni do března 2010 zemřelo 102 osob.
Covidová pandemie
Stále trvající pandemie koronaviru se poprvé objevila v roce 2019 v čínském městě Wu-chan a propuknutí pandemie se datuje k březnu 2020. Do 16. května 2021 bylo ve 192 zemích potvrzeno více než 163 milionů případů a více než 3 miliony úmrtí na koronavirus. V současnosti spoléhá celý svět na očkování. I přesto ještě není vyhráno, protože vznikají nové mutace, mezi nimiž je třeba britská, africká nebo momentálně nejděsivější a dle mnohých nejagresivnější indická.