Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Koronavirus a sucho zdražují zeleninu: Paprika už stojí 120 korun, květák jako kuřecí maso

Koronavirus a sucho zdražují zeleninu: Paprika už stojí 120 korun, květák jako kuřecí maso
Zdroj: eXtra.cz
+ Dalších 16 fotografií
vysoké ceny
Ceny zeleniny rostou do takové výše, že se z ní začíná stávat luxusní zboží. Třeba za kilo paprik teď dáte 120 korun, za květák stovku, tedy podobně jako za kuřecí maso. Kolik za citrony? 80 korun. Příčinou raketového růstu cen není pouze koronavirová pandemie, ale také sucho. Zemědělství nezažívá dobré časy a intenzivně to pociťují i zákazníci.

Takové ceny za zeleninu Češi nepamatují. Zákazníci si teď připlatí prakticky za všechny plodiny, které jsou zvyklí nakupovat. Příčiny jsou hned dvě.

Koronavirus vyhnal pracovní sílu, často zahraniční, z polí. Navíc jsou zavřené hranice, které způsobují potíže při dovozu zeleniny z dalších evropských trhů. Celý kontinent také trpí suchem. Ze zeleniny se stává nedostatkové zboží. To stejné se týká i ovoce. A když bude, zákazníci si za ně budou muset připlatit.

Cenovky se raketově zvýšily už v uplynulých dnech. Třeba za kilogram paprik zaplatíte 120 korun, kilo rajčat vyjde až na 150 korun a květák v řadě obchodů nabízeli za 99 korun. Dražší je i hadová okurka, jejíž cena se zvýšila dvojnásobně na 20 korun.

Připlácet se bude rok

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se ceny do normálu už letos nevrátí. Koronavirus a extrémní sucho decimují zemědělství v celé Evropě. „Já si myslím, že ty ceny zůstanou na vyšší úrovni po celý letošní rok. To se nevyřeší jen tak šmahem kouzelné hůlky, až se otevře, ty následky potrvají,“ uvedl Kovanda pro web Blesk.cz.

Dá se rovněž předpokládat, že ceny tuzemské zeleniny budou v příštích týdnech ještě vyšší než té z dovozu. Zdá se, že na jídle letos Češi nebudou moct šetřit, i kdyby chtěli.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy