Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Koronavirové déjà vu: Armáda je zpátky v nemocnicích, situace je opět vážná

Armáda České republiky pomáhá v nemocnicích.
Zdroj: Armáda ČR
Koronavirus

Armáda začne v úterý vypomáhat v dalších 14 nemocnicích. Kvůli nedostatku personálu v souvislosti s pandemií koronaviru bude nasazeno 43 vojáků. Nyní armáda působí ve 39 nemocničních a sociálních zařízeních. Již dříve byla v souvislosti s koronavirem nasazena armáda.

Počty lidí nakažených koronavirem prudce stoupají, proto byli k pomoci povoláni vojáci. Do krajských nemocnic v Havlíčkově Brodě a v Jihlavě nastoupili dnes, aby pomáhali při práci s pacienty s covidem-19. První čtyři vojáci z 43. výsadkového pluku z Chrudimi přijeli do Havlíčkova Brodu po 8:00. Dnes se zaškolí, od středy budou ve dvanáctihodinových směnách pracovat u pacientů, kteří potřebují intenzivní péči.

Vojáci jsou ubytováni v domově mládeže přímo v nemocnici. Jejich dnešní dopolední školení se týkalo především nácviku používání ochranných prostředků, včetně obleků, návleků, rukavic, respirátorů a štítů, jejich správného nasazování a hlavně svlékání, když se budou vracet ze služby od nakažených pacientů.

Vojáci jdou na JIP a ARO

Nemocnice Havlíčkův Brod měla ráno 60 pacientů s covidem-19, dalších sedm pacientů bylo umístěno v triážní (příjmové) stanici, kde čekají na výsledek testu na covid-19. Sedm pacientů je na lůžkách intenzivní péče, u kterých budou pomáhat i vojáci. „Armáda nám půjčila vojáky pouze na jednotky intenzivní péče a ARO,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

U standardních lůžek vojáci pomáhat nebudou. Dva další ale začnou pracovat v odběrových stanech, kde se testuje na covid-19. Čtveřice vojáků u lůžek zůstane v nemocnici 14 dní, výpomoc v testovacím stanu by měla podle Černo trvat do 22., případně 23. prosince.

Čtyři vojáci na oddělení a dva do odběrového stanu dorazili dnes i do Nemocnice Jihlava. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové je jejich pomoc přislíbena na dva týdny. Kraj Vysočina už dříve oznámil, že žádá o pomoc armádu do odběrového stanu i pro Nemocnici Třebíč, kde ale zapojení vojáků přislíbené nebylo.

Vojáci jdou i do Ústeckého kraje

Další vojáci jsou očekáváni v nemocnicích v Ústeckém kraji, konkrétně v Žatci, Mostě, Teplicích a v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.Budou fungovat jako nižší zdravotní personál. Měli jsme s nimi při minulých vlnách pandemie výborné zkušenosti,“ řekl ČTK ředitel nemocnice v Žatci Jindřich Zetek.

Do mostecké nemocnice nastoupí tři vojáci, do žatecké také tři a do teplické jich přijde pět. „Budou pomáhat s tím, co bude potřeba. Jejich pomoc se velmi osvědčila,“ řekla ČTK Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, pod niž patří sedm nemocnic v regionu.

Armáda je ve 39 zařízeních

K dnešnímu dni působí armáda ve 39 zařízeních, nasazeno má 171 vojáků. Dalších 20 pomáhá v call centrech s obvoláváním lidí, kteří se setkali s nakaženým. Armáda také vyčlenila 25 mobilních odběrových týmů, které jsou k dispozici krajským hygienickým stanicím.

Výpomoc vojáků umožňuje nařízení vlády z loňského roku, které povoluje využití až 900 vojáků na pomocné práce v nemocnicích a v zařízeních se sociální službou.

Související články

Další články