Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Koronavirová situace v Praze se zhoršuje. Hlavní město je na semaforu oranžové

Koronavirová situace v Praze se zhoršuje. Hlavní město je na semaforu oranžové
Zdroj: archiv Adama Vojtěcha
+ Další fotografie
Koronavirus
Praha má na koronavirovém semaforu jako jediná oblast v Česku oranžovou barvu. Může za to rostoucí počet lidí s pozitivním testem na nemoc covid-19. Jak ale informoval ministr Adam Vojtěch na tiskové konferenci, nic se tím pro obyvatele hlavního města zatím nemění. Ve školách už ale doporučil nosit roušky. Situaci ministr řešil v rámci pátečního jednání integrovaného centrálního řídícího týmu Chytré karantény.

„Do oranžové barvy, tedy do vyššího stupně rizika, zařazujeme Prahu s tím, že v tomto regionu je to riziko na spodní hraně té oranžové barvy. Vyhodnocujeme určitou škálovitost určitých stupňů, ještě nezavádíme žádná opatření. Pouze doporučujeme nošení roušek na školách a nezavádíme ani žádná omezující opatření pro obchody a služby,“ sdělil Adam Vojtěch na páteční tiskové konferenci.

Podle Vojtěcha jde o reakci na stále rostoucí počet případů nakažených koronavirem „Není to otázka pocitů, ale jasných dat. Situace v Praze se zhoršuje," vysvětlil ministr zdravotnictví na konferenci, které se také zúčastnila hlavní česká hygienička Jarmila Rážová, vedoucí pražských hygieniků Zdeňka Jágrová a šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek

Lidé by se měli vyhýbat velkým akcím

Jak Vojtěch uvedl, situace v Praze není až tak závažná, aby vláda přistoupila k přísnějším opatřením, jako je například zavírání barů a restaurací ve večerních hodinách.

Zároveň ale varoval, že pokud budou čísla nakažených stále růst, bude muset dojít ke zpřísnění nařízení. Proto obyvatelům i návštěvníkům Prahy doporučil, aby se pokud možno vyhýbali hromadným akcím. Nejvíc lidí se podle něj totiž nakazí například na party v nočních klubech. "Je to na zodpovědnosti každého občana a já věřím, že k tomu budou lidé přistupovat rozumně," doufá Vojtěch.

Na letišti už jedině s rouškou

Jedinou změnou pro Prahu je zavedení povinnosti nosit roušky na Letišti Václava Havla Od prvního září pak bude platit plošná povinnost nosit roušku v hromadné dopravě a při návštěvách zdravotnických zařízení nebo na úřadech.

Na semaforu změnily barvu i okresy Kolín, Příbram, Žďár nad Sázavou a Brno-město, které zezelenaly. Semafor vláda zavedla, aby nemuselo docházet k plošným opatřením, ale mohlo se na koronavirovou epidemii reagovat přímo v ohniscích.

Související články

Další články