Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Koronavirová situace v Evropě se přiostřuje. Které země už sáhly po lockdownu?

Koronavirus v Evropě: Tyto země zpřísnily opatření
Zdroj: pixabay, MZV, koláž eXtra.cz
Cestování

Koronavirus sílí nejen v Česku, ale prakticky v celé Evropě. Řada zemí tak podle ČTK a ministerstva zahraničních věcí zpřísňuje opatření a některé přistoupily dokonce k lockdownu. Podívejte se, jaké podmínky platí například v Rakousku, na Slovensku nebo ve Španělsku. 

Slovensko

Naši východní sousedé zaznamenávají, podobně jako Česko, nejhorší čísla nově nakažených od začátku pandemie. Jen za čtvrtek přibylo podle ČTK v pětimilionové zemi 15 278 infikovaných. Na Slovensku platí od 25. listopadu celostátní uzávěra, která byla vyhlášena prozatím na dva týdny. Výjimkou ze zákazu vycházení je cesta do zaměstnání nebo do školy, za nákupem nevyhnutelného zboží a služeb, na očkování či do přírody v rámci okresu.

Německo

V Německu přibylo podle ČTK za čtvrtek 74 352 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Země se přitom od 24 listopadu řídí protiepidemickým zákonem. Jak informuje server MZV, pro cestování veřejnou dopravou nebo do zaměstnání je nezbytný doklad o očkování, prodělání nemoci nebo testu. Německá vláda ale hodlá přitvrdit. Neočkovaní lidé nově nebudou smět do volnočasových zařízení, jako jsou kina a divadla, a ani do obchodů s výjimkou supermarketů a drogerií. S velkou pravděpodobností dojde od února i na povinné očkování.

Rakousko

V Rakousku začala 22. listopadu platit plošná uzávěra, prozatím na 20 dní. Lidé v Rakousku smějí podle ministerstva zahraničí opouštět domov jen v nutných případech - kvůli cestě do práce, do školy, na nákupy nebo kvůli zdravotním procházkám. Zavřely se restaurace, hotely a většina obchodů. Všechny akce s větším počtem účastníků se zrušily. Školy zůstaly otevřené, ale rodiče mohou nechat děti doma. Ve školách jsou povinné roušky, stejně jako ve všech uzavřených prostorách včetně pracovišť. Od února dojde na povinné očkování.

Polsko

I Polsko se potýká s vysokými čísly nakažených přesahujících denně deset tisíc nových přírůstků. Přesto v zemi platí mírná opatření, která ale tamní vláda podle ČTK nedávno mírně zpřísnila. Limit pro přítomnost lidí v gastronomických a kulturních zařízeních, ve sportovních a církevních objektech se snížil ze 75 procent kapacity na 50 procent. Do tohoto limitu se ale nezapočítávají očkovaní lidé. Snížil se i maximální počet účastníků různých setkání a oslav z dosavadních 150 na 100.

Francie

Ve Francii měli podle ČTK 30. listopadu nejvyšší přírůstek nakažených od začátku pandemie, a to 47 177 potvrzených případů. Jak uvádí portál ministerstva zahraničí, v zemi platí povinnost předkládat evropský covid pas v kulturních a zábavních provozech přijímajících veřejnost (zábavní parky, památky, muzea, kina, divadla...). Dále platí povinnost předkládat evropský covid pas pro vstup do kaváren, restaurací, obchodních center, nemocnic či domovů důchodců. Tato povinnost se týká i dětí od 12 let.

Itálie

Částečná uzávěra začala platit ve 20 městech a obcích v regionu italského Jižního Tyrolska, platit má podle ČTK nejméně do 7. prosince. Platí zákaz nočního vycházení po 20:00, restaurace a bary mohou mít otevřeno maximálně do 18:00 a rozšířila se povinnost nosit respirátory. Italská vláda chystá zpřísnit pravidla pro neočkované a zavést dvě úrovně covidových certifikátů. Od 6. prosince pak bude nutno mít covid certifikát potvrzující výhradně očkování nebo vyléčení z prodělané nemoci pro společenské, kulturní aktivity, sportovní soutěže, např. vstupy do muzea, restaurací, barů, bazénů, diskotéky, na stadiony. Podmínky se výrazně liší v jednotlivých regionech.

Španělsko

Ve Španělsku se denní přírůstky nakažených pohybují kolem 10 tisíc, což není pro téměř padesátimilionovou zemi tak zlé. Některé španělské regiony ale chtějí podle ČTK zavést covidové certifikáty při vstupu do restaurací, barů a posiloven. Zatím je využívá či začne využívat sedm španělských autonomních oblastí, a to včetně Katalánska. Naopak madridský region toto opatření odmítá. Pro cestující do země je potřeba se podívat na jednotlivé autonomní oblasti, které si po svém mohou upravovat uzavírací hodiny restaurací, barů a zábavních podniků.

Portugalsko

V Portugalsku od prvního prosince po několika měsících znovu začal podle MZV platit stav nouze, což přineslo zpřísnění některých pravidel. Země přitom patří mezi očkovací premianty, zaznamenala ale nejvyšší čísla nakažených od února. Při vstupu do vnitřních prostorů restaurací, kaváren, hotelů, posiloven či na některé kulturní a sportovní akce je tak nutné se prokázat covidovým certifikátem. Ten je vystavený očkovaným, lidem, kteří se uzdravili z nemoci covid-19 či měli negativní test. Zpřísnila se i pravidla pro vstup do země. Negativním testem se musí prokázat i lidé, kteří jsou naočkovaní proti covidu-19.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy