Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Koridor UA propojuje ty, kteří chtějí pomáhat, s těmi, kteří pomoc potřebují

Koridor UA propojuje ty, kteří chtějí pomáhat, s těmi, kteří pomoc potřebují
Zdroj: Ondřej Vachek
pomoc Ukrajině

Již více než rok trvá válka na Ukrajině, která zasáhla celý svět. Zanechává za sebou nezměrné utrpení, bere domovy, životy, mnohdy i naději. Jednou z organizací, která se rozhodla využít všech prostředků a kontaktů a ve své pomoci neustává, ba naopak se ji snaží zintenzivnit, je Koridor UA. 

Nezisková humanitární organizace Koridor UA je tvořená dobrovolníky z Česka a Slovenska a pomáhá vnitřně vysídleným lidem a obětem válečného konfliktu na Ukrajině. Za více než rok své působnosti se jim podařilo vybudovat rozsáhlou logistickou síť a vyexportovat přes 1000 tun humanitárního materiálu. A rozhodně to není nic jednoduchého. Zajišťují totiž celý proces – od získání potřebného materiálu, přes jeho transport na Ukrajinu až po cílenou distribuci rodinám a vesnicím v Oděské, Mykolajivské a Chersonské oblasti, kde materiál často dopravují až k blízkosti válečné fronty.

„Podpora, kterou lidé doposud projevovali válkou zasažené Ukrajině, byla obrovská, bohužel stále nestačí. Ani po více než roce ruská agrese vůči Ukrajině neklesá a válka se neúměrně dlouho vleče. Právě kvůli vleklosti konfliktu a současně s rostoucími obavami Čechů o vývoj ekonomické situace doma a o svou vlastní existenci, klesá význam války ve společenské diskusi a ochota veřejnosti pomáhat Ukrajině. Humanitární pomoci je čím dále méně, ale její důležitost a potřeba se zvyšuje,“ říká Matouš Bláha, zakladatel a ředitel distribuční organizace Koridor UA.

Ukrajinská tradice v novém stylu

A právě z toho důvodu se Koridor UA rozhodl vytvořit novou kampaň, která podnítí diskusi a opět se pokusí navrátit toto téma do popředí. Pomoci se jim s tím rozhodla komunikační skupina Dentsu. Inspirací pro „Pomoc (vy)šitou na míru“ byla ukrajinská tradice vyšívaných košil. Ty mají mimo jiné ochránit jejich nositele před vším zlým. I před smrtí. Tradiční vyšyvanka je zdobná a složitá, na to ale v časech války není prostor. Je potřeba rychlá a přímočará pomoc – přímé čáry, které však časem rozkvetou do své tradiční podoby. Stejně jako tato země. Výtěžek z této kampaně poputuje na humanitární pomoc, ale nejen tu. Do spektra jejich podpory patří také řada kulturních a rozvojových projektů.

Dobrovolníci, teplo nebo granulky pro psy


Projekty, které Koridor UA podporuje, rozhodně nejsou nahodilé. Dobrovolníci denně mapují aktuální situaci a snaží se přinášet cílenou pomoc tam, kde je opravdu potřebná. Nyní je například v centru pozornosti nadcházející zima. Obzvlášť pro obyvatele Chersonu, kteří patří svou blízkostí fronty mezi nejvíce ohrožená místa Ukrajiny. Dobrovolníci pomáhající v této oblasti dlouhodobě se obávají, že stejně jako v loňském roce, budou muset přežít bez světla, topení, elektřiny a vody. Proto se organizace rozhodla do Chersonské oblasti přivést alespoň teplo. A teplo znamená brikety. Díky podpoře projektu na stránkách organizace bude možné naplnit jimi kamion a začít s přípravami včas, dokud výroba briket funguje a výpadky proudu nejsou na denním pořádku. Ale svoji pozornost si zaslouží i ostatní projekty, například pomoc porodnici v Chersonu nebo psímu útulku.

Přehled všech aktuálních projektů, stejně jako kompletní informace o pomoci, kterou Koridor UA zajišťuje, najdete na https://support.koridorua.cz

Koridor UA propojuje ty, kteří chtějí pomáhat, s těmi, kteří pomoc potřebují



Související články

Další články

Nejnovější kauzy