Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Kontroverzní minulost Piráta Dostála: Ostře obhajoval záměnu miminek v třebíčské nemocnici

Pirát Ondřej Dostál a jeho kontroverzní minulost: Obhajoval záměnu miminek v třebíčské nemocnici
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Skandál

V posledních dnech se objevuje jméno Piráta Ondřeje Dostála ve stále negativnějším světle. Jeden z potenciálních kandidátů na ministra zdravotnictví totiž pobouřil část veřejnosti tím, že není naočkovaný proti covidu. I členská základna strany se tak ptá, jak může takový člověk věrohodně propagovat vakcinaci. To ale není jedinou kontroverzí, kterou má Dostál na triku. V minulosti totiž dost ostře obhajoval třebíčskou nemocnici, ve které v roce 2008 došlo k nechvalně známé záměně novorozenců. 

Ondřej Dostál se zapsal do povědomí širší veřejnosti poměrně nedávno, když se stal jedním z pirátských kandidátů na pozici ministra zdravotnictví. Ta bude zejména v blízké budoucnosti klíčová pro zvládnutí stále trvající koronavirové krize, jejíž konec se do značné míry odvíjí od proočkovanosti obyvatel. Dostál ale paradoxně není očkován.

Samotní Piráti tak na svém fóru založili diskuzi s názvem: Nechci Ondřeje Dostála za kandidáta na ministra zdravotnictví. "Byť asi (Dostál) chápe důležitost očkování a obecně boje proti covidu, svým postojem zkrátka až příliš nahrává antivax lidem (odpůrcům očkování, pozn. red.) a nedokáže lidi motivovat k dodržování protipandemických opatření či motivovat k očkování," vysvětluje svůj důvod pro založení diskuze Pirát Pavel Moravec, se kterým souhlasí řada stranických kolegů.

Diskuze si ihned všimla veřejnost, pro jejíž část byl Dostál doposud nepříliš známý. Přitom na sebe upozornil už v roce 2008, kdy jako právník obhajoval třebíčskou nemocnici v případě, který po dlouhé roky otřásal českými médii.

Obvinil maminky

V roce 2006 totiž došlo v třebíčské porodnici k záměně dvou novorozených holčiček. Rodiče na to přišli až po dlouhých měsících, kdy si jeden z tatínků nechal udělat test otcovství na základě nátlaku kamarádů, kteří mu říkali, že mu dcera není vůbec podobná. Nakonec se děti vrátily ke svým pravým rodičům, kteří se začali okamžitě soudit s nemocnicí, jež hrubě pochybila. A právě tady přišel na scénu Dostál jako právník nemocnice.

Ten během soudního jednání předvedl pro mnohé neuvěřitelné vystoupení, ve kterém ostře obhajoval nemocnici a zároveň nevybíravě útočil na poškozené rodiče. Byť přiznal, že nemocnice udělala chybu, zároveň k překvapení všech obvinil také matky. "Podcenily nesrovnalosti ve skutečné váze svých dětí. Jaroslava Trojanová měla sice pochybnosti, ale nenahlásila je," říkal během líčení Dostál, který se snažil u soudu vymoci, aby nemocnice nemusela platit rodičům celkem dvanáct milionů korun, ale pouze 600 tisíc.

Rodiče vysoudili miliony

Dostál dále tvrdil, že se postiženým dostalo satisfakce tím, že nemocnici vláčeli v médiích a tím připravili porodnici o příjmy, protože o ni byl mohem menší zájem. "Zvažovali jsme vyvození právní zodpovědnosti," šokoval právník. Následně si vyžádal lékařské záznamy rodičů, aby si připravil půdu pro další útok.

"Podle některých informací byl partnerský vztah páru Broža-Trojanová konfliktní již před porodem a záměnou dětí, což mohlo mít za následek psychické problémy," uvedl Dostál, čímž se snažil napadnout psychické zdraví jedné z maminek. Jak dále sdělil, podle informací Blesku měla Trojanová uvažovat o potratu. Obhajobu Dostála okamžitě odsoudil právník poškozených Igor Veleba, který ji označil za procesní nechutnost. Rodiče nakonec vysoudili od nemocnice více než tři miliony korun.

Související články

Další články