Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Kontroverzní dokument V síti: Kteří predátoři byli odsouzeni?

Tereza Těžká získala za film V síti nominaci na Českého lva.
Zdroj: Se svolením: Hypermarket Film
+ Další 2 fotografie
TV PREMIÉRA
Dokumentární film V síti se stal nejnavštěvovanějším filmem loňského roku. Tři verze snímku, které se v kinech objevily, vidělo dohromady přes půl milionu diváků. Co tomu předcházelo a jaké dopady měl snímek, který se stal celospolečenskou událostí?

Změna plánu

Původním záměrem bylo natočit desetiminutový spot pro telefonní společnost. Spot měl upozorňovat na rizika, spojená se sociálními sítěmi. Pro tuto práci byl osloven režisér Vít Klusák, který se ihned pustil do příprav. V rámci výzkumu tématu založil falešný profil dvanáctileté dívky a byl šokován, kolik zpráv muži na profil poslali. Ihned pochopil, že deset minut na takto rozsáhlý problém stačit nebude, a rozhodl se s kolegyní Barborou Chalupovou natočit celovečerní film V síti

Celý film za deset dnů

Samotný dokument filmaři natáčeli pouze deset dnů. I za tuto krátkou dobu tři herečky, které ztvárňovaly dvanáctileté dívky, kontaktovalo 2548 sexuálních predátorů. Celý štáb byl zpočátku šokován muži, kteří před herečkami masturbovali a chtěli po nich nahé fotografie. Ale nakonec i štáb otupěl. Jak tvrdí kameraman, když se poprvé objevil na displeji penis, nemohl celou noc spát. Poslední dny už při podobných výjevech klidně svačil.

Nečekaným vedlejším produktem filmu bylo, že vyprodukoval několik hlášek, které stačily téměř okamžitě zlidovět. Také díky nim se z filmu stal obří divácký hit, celospolečenská událost, kterou musel vidět každý. Dá se předpokládat, že nebýt pandemie koronaviru, která v loňském březnu uzavřela kina, návštěvnost by byla ještě o desítky tisíc diváků vyšší.

Merchandise V síti

Pověst tvůrcům ale pošramotily dvě věci. První byla, že vydali hned tři verze snímku, jednu pro školáky, druhou pro běžné diváky a třetí 18+ Řada diváků toto však vnímala jako finanční kalkul, který měl stejný film prodat třikrát. Především verze 18+ byla velmi kritizována jako rýžování peněz na závažném tématu. To ale nebylo nic proti tomu, když v srpnu loňského roku se začal prodávat merchandise V síti, který byl postavený právě na hláškách sexuálních predátorů, které ve filmu zazněly. Filmaři se obhajovali, že chtěli prodejem vydělat peníze na další osvětovou činnost, ale to jim v podstatě nikdo nevěřil.

Odsouzení predátoři

V síti mělo ovšem velmi pozitivní dopady, a to doslova. Díky filmu bylo totiž dopadeno několik sexuálních predátorů, kteří stanuli před soudem. Většina z nich odešla s podmínkou v různé délce a všichni se dobrovolně přiznali, protože přece jen, na soud si nelze vyskakovat jako na dvanáctiletou dívku na internetu. Šokující odkrytí praktik sexuálních predátorů na seznamkách pak uspíšil konec stránky lide.cz, kde sociální experiment probíhal.

Úspěch na Českých lvech

Na Českých lvech získalo V síti cenu za nejlepší dokument, což se všeobecně očekávalo. Herečka Tereza Těžká byla navíc za ztvárnění dvanáctileté Míši Soukupové nominována na Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli. Cenu sice nezískala, ale aspoň jsme se během večera dozvěděli další informace o jejím polyamorním vztahu

TV premiéra

A proč toto všechno píšeme? Především z toho důvodu, že V síti bude mít dnes televizní premiéru na ČT1. Vysílat se bude verze 15+, a to hned od 20:15. Ale na film se může podívat úplně každý, nevadí, že je vám 12.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy