Žehná komukoliv, kdo si k němu přijde pro jeho pokynutí a pár slov, je mu úplně jedno, jestli jste homosexuál, svobodná matka nebo máte za sebou tři manželství.

Argentinský papež František (77) je nečekaně tím, kdo dnes na trhu zaplňuje díru, ve významu slova „celebrita“ je slavnější než kdejaká hvězda, milují ho lidé po celém světě a ti, kteří zrovna Vatikán nemusí, mu vlastně nemají mnoho co vyčítat.

Papež se dokonce dostal na obálku nejslavnějšího hudebního magazínu, byl zvolen nejlépe oblékaným mužem světa a setkat se s ním není v zásadě nic těžkého. Stačí si jenom zajet do Itálie. Jediné starosti dělá své ochrance, protože hlava církve si z bezpečnosti nic nedělá a běžně se prochází po ulicích.

Že je tenhle muž velmi pokrokový, se tak nějak vědělo už po jeho zvolení, teď ale zachází dále než jeho předchůdce. Na vědecké konferenci, která se odehrávala na Papežské akademii věd, uznal teorii Velkého třesku jako vzniku světa a i Darwinovu evoluční teorii, zároveň ale zdůraznil, že tyto teorie nevyvracejí existenci Boha, ale doslova ji vyžadují jako součást plánu celého světa a vesmíru.

A vzhledem k tomu, že papež povoluje svým ovečkám myslet si, že Bůh vypadá přesně tak, jak si to představujete vy sami osobně, a nesejde na tom, za jakou hmotu nebo bytost jej máte, bude asi pravda někde v půlce. Napůl vědecká, napůl náboženská.