Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Konec zvířat v cirkusech: Na Slovensku je už zakázali, v Česku se po tom volá

Konec zvířat v cirkusech: Na Slovensku je už zakázali, v Česku se po tom volá
Zdroj: pixabay.com
vyhláška
Patří zvířata do cirkusů? To je často rozebíraným tématem. Na Slovensku se nyní definitivně rozhodli. Od listopadu tam platí vyhláška, která zamezuje působení několika druhů zvířat v cirkusech. O podobném opatření se diskutuje i u nás.

Pro mnoho lidí jsou zvířata v cirkusech jejich neodlučitelnou součástí. Pro druhou je zase cirkus místem, kde týrají zvířata. Slovensko se nyní definitivně rozhodlo, že cirkusům zakáže chov několika druhů zvířat.

1. listopadu vejde u našich sousedů v platnost vyhláška, která v představeních zakazuje šelmy, primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny a žirafy. Diváci budou moci v cirkusech vidět už jen kočky, psy nebo fretky domácí.

Pro zvířata, která jsou povolena, budou zpřísněny podmínky v jejich prospěch. Ve vyhlášce jsou určeny podmínky pro veřejné vystupování a výcvik. Během vystupování se například nesmí používat oheň a jakékoliv jiné předměty, které by zvířeti mohly způsobit bolest. Nesmí se používat ani látky, které ovlivňují vnímání zvířat. Také se musí ukončit účast zvířete, pokud je unaveno nebo se u něj objeví náznaky stresu. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zemědělství.

Podobný nápad má i české ministerstvo zemědělství, cirkusákům se pochopitelně nelíbí, ale velká část veřejnosti by uvítala zákaz využívání divokých druhů zvířat pod šapitó i u nás. Byla k tomu sepsána i petice. Do jakého tábora patříte vy - mezi zastánce zvířat v cirkusech, nebo jejich odpůrce?

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy