Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Konec zvířat v cirkusech: Na Slovensku je už zakázali, v Česku se po tom volá

vyhláška
Patří zvířata do cirkusů? To je často rozebíraným tématem. Na Slovensku se nyní definitivně rozhodli. Od listopadu tam platí vyhláška, která zamezuje působení několika druhů zvířat v cirkusech. O podobném opatření se diskutuje i u nás.

Pro mnoho lidí jsou zvířata v cirkusech jejich neodlučitelnou součástí. Pro druhou je zase cirkus místem, kde týrají zvířata. Slovensko se nyní definitivně rozhodlo, že cirkusům zakáže chov několika druhů zvířat.

1. listopadu vejde u našich sousedů v platnost vyhláška, která v představeních zakazuje šelmy, primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny a žirafy. Diváci budou moci v cirkusech vidět už jen kočky, psy nebo fretky domácí.

Pro zvířata, která jsou povolena, budou zpřísněny podmínky v jejich prospěch. Ve vyhlášce jsou určeny podmínky pro veřejné vystupování a výcvik. Během vystupování se například nesmí používat oheň a jakékoliv jiné předměty, které by zvířeti mohly způsobit bolest. Nesmí se používat ani látky, které ovlivňují vnímání zvířat. Také se musí ukončit účast zvířete, pokud je unaveno nebo se u něj objeví náznaky stresu. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zemědělství.

Podobný nápad má i české ministerstvo zemědělství, cirkusákům se pochopitelně nelíbí, ale velká část veřejnosti by uvítala zákaz využívání divokých druhů zvířat pod šapitó i u nás. Byla k tomu sepsána i petice. Do jakého tábora patříte vy – mezi zastánce zvířat v cirkusech, nebo jejich odpůrce?

Související články

Další články